צילום:freepik

איך בוחרים נציגות בניין משותף בפרויקט פינוי בינוי?

ההתחדשות העירונית בישראל מגייסת לעזרתה את פרויקט פינוי-בינוי כדי לשקם שכונות ולהחליף את השיכונים הישנים והרעועים, במבנים מודרניים עם יותר דירות ועם מרחב מגורים גדול יותר.

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

פרויקט זה מתבצע כעסקה בין בעלי הדירות במבנה לבין יזמים או קבלנים, שתמורת עבודתם מקבלים זכויות בנייה בבניין החדש שיוקם על הריסות הבניין הישן. כדי להבטיח התנהלות יעילה ושמירה על זכויות הדיירים, הפרויקט מתחיל במינוי נציגות לבית המשותף שתייצג את כלל הדיירים במהלך התקדמות הבנייה.

נציגות הבית המשותף – כיצד היא נבחרת?

תקנון הבית המשותף חל על כל בניין מגורים משותף בארץ. לפי תקנון זה:

 • נציגות הבית המשותף נבחרת במהלך אסיפה כללית בהשתתפות דיירי הבניין.
 • נציגות הבית המשותף לא אמורה להכיל יותר מ-5 דיירים. עם זאת, אם על הבניין חל תקנון מוסכם שבעלי הדירות ניסחו בעצמם, ניתן למנות נציגות שהיא גדולה או קטנה יותר מ-5 דיירים. מצד אחד, ככול שיותר אנשים נכללים בנציגות הבית המשותף, כך יש גם יותר דעות, מה שלא יסייע ליעילות הפרויקט. מצד שני, ייצוג של כלל קבוצות האוכלוסייה בבית המשותף מאפשר לדיירים לשמש בתפקידים חשובים כמו למשל:
  • אחראי על נושא ההסכמים והחוזים מול אנשי המקצוע
  • אחראי על הקשר בין אנשי המקצוע לבין שאר הדיירים
  • אחראי על עדכון הדיירים
  • אחראי על מועדי הפגישות עם צוות הפרויקט
  • אחראי על ניהול הפרוטוקולים

 נציגות הבית המשותף – כיצד היא פועלת?

במקום שכול דייר יתמודד בעצמו עם אנשי המקצוע העובדים בפרויקט, נציגות הבית המשותף מייצגת את כלל הדיירים ומאפשרת ניהול יעיל של כל המעורבים בפרויקט/ תפקידיה של נציגות הבית המשותף כוללים בין היתר את המשימות הבאות:

 1. לאתר ולבחור את היזם המתאים ביותר למימוש פרויקט הפינוי בינוי.
 2. לשכור בקפידה את שירותיו של עורך דין פינוי בינוי מנוסה שיפעל בשם כל הדיירים, ילווה את הפרויקט לאורך כל הדרך ויבטיח שמירה על זכויותיו המשפטיות של כל אחד מהדיירים.
 3. לתאם בין מגוון הגופים המקצועיים ולעדכן את הדיירים לאורך כל התקדמות הפרויקט.
 4. לסייע לכל דייר שמגיע עם תלונה או סוגיה כלשהי, במציאת הפתרון המתאים לבעיה שהציג.

נציגות הבית המשותף – דגשים חשובים נוספים

האחריות הכבדה המוטלת על כתפיהם של נציגי הבית המשותף, בעיקר לאור עלותו הגבוהה של הפרויקט, והמשמעות של הצלחת הפרויקט לכול משפחה המתגוררות בבניין, מצריכה לבחור בנציגים שיוכלו לעבוד בשקיפות, להקפיד על פגישות סדירות ולתעד הכול באופן מסודר, כדי שהדיירים יישארו בתמונה לאורך כל הדרך.

ולבסוף מה מקבלים היזם, הדיירים והרשות המקומית?

 • היזם מקבל זכויות בניה מבלי שיהיה עליו להשקיע משאבים או זמן בקידום הפרויקט.
 • הדייר מקבל דירה גדולה יותר מזו הקודמת, בבניין חדש ומודרני.
 • הרשות המקומית מקבלת מבנים חדשים שהולמים את מדיניות ההתחדשות העירונית, ומייפים את פני השכונה כולה.

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

איתור נזילות

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה נזילה בבית יכולה להסב נזק מהותי מאוד למבנה עצמו ואי

קרא עוד »

דלתות ברזל כמה עולה

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה אם אתם חושבים על דלתות ברזל לבית שלכם, חשוב מאוד

קרא עוד »

אודות

אנו מציעים לכם חיסכון כספי בניהול הבניין המשותף לחברתנו ניסיון של 10+ שנים בשליווי בניינים משותפים וחיסכון כספי של עשרות אחוזים. אנו מתמחים בחיסכון עלויות בתחום הביטוח של הבניין המשותף שלכם, עלויות חברת הניהול, חיסכון בעלויות חיטוי מאגרי המים שלכם, חיסכון בעלויות חברת הניקיון, חיסכון בעלויות חברת המעליות ועד . פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

צרו קשר למידע נוסף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

Open chat
אנחנו זמינים גם בוואטסאפ