בית משותף
בית משותף

בית משותף

מהו בית משותף? האם כל בניין שבו יש מספר דירות נחשב לבית משותף? האם ישנה חובת רישום של הבית כבית משותף על מנת שיוכר ככזה? מה המשמעות של הענקת ההגדרה לבניין? האם זה עשוי להשפיע על החוקים החלים על אותו בית ודייריו? כל התשובות לכל השאלות בשורות הבאות.

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

הגדרת בניין משותף

בניין משותף הוא מבנה שיש בו לפחות שתי דירות על חלקת קרקע אחת, שרשום על ידי צו בית משותף שמהווה אמצעי עבור החלוקה של הקרקע ליחידות, כמספר הדירות הקיימות בתוכו. המפקחת על הבתים המשותפים מהווה את הגורם האחראי על רישום של בית משותף כזה, כאשר בתוך פנקס הבתים המשותפים מצוי המידע העיקרי ונתוני הבית החשובים ביותר:

  1. גודל הקרקע עליה בנוי הבית.
  2. כמות הדירות או יחידות הדיור שבמבנה.
  3. הכתובת המדויקת של הבית המשותף, כולל זהות האנשים שיש להם זכויות בו.
  4. האופן שבו המבנה מחולק: כמה מתוכו משויך לכל אחת מן היחידות.
  5. אינפורמציה באשר למשכנתאות וכל הקשור לזכויות הנוגעות לבניין המשותף.
  6. מידע על חלקים הצמודים לבית המשותף שאינם מהווים יחידות דיור, למשל מחסנים, חניון וכו'.

הסדר והארגון בכל הקשור לרישום הבית המשותף במנהלות השונות, הוא המפתח הראשון והחשוב ביותר לחיים נעימים כדיירים בבית שכזה ולפתרון מהיר של סכסוכים.

מהו הרכוש המשותף בבית משותף?

בכל בית משותף ישנם רכוש משותף בהגדרה. ההגדרה של רכוש משותף מבוצעת למעשה בצורה האלימינציה קרי כל מה שאינו שייך לאחד מבעלי הדירות, הוא רכוש משותף. בכלל זה הקרקע עליה בנוי המבנה, גג המבנה, הקירות החיצוניים, חדרי המדרגות, הלובי, המעליות, מערכות משותפות כמו מערכות הסקה, מערכות לחץ מים, מערכות פינוי אשפה וכן הלאה. במסגרת חוק המקרקעין מפורטים האלמנטים המרכזיים שנחשבים לרכוש משותף, אך אין בכך כדי להגביל את ההגדרה לאלמנטים אלה בלבד. ההגדרה היא כאמור – כל מה שאינו פרטי של אחת הדירות, הוא משותף לכל הדירות.

היבטים מרכזיים בניהול בית משותף

מעצם העובדה כי בית משותף כולל רכוש המשותף לכל בעלי הדירות בבניין, עולה הצורך להסדיר את אופן ניהול הבניין, וזאת מבוצע במסגרת תקנון הבית המשותף. תקנון זה יכול להיות מגובש בהסכמה בין בעלי הדירות ואם לא גובש כזה, על המבנה חל תקנון ברירת המחדל בתוספת לחוק המקרקעין, הקרוי תקנון מצוי.

התקנון מפרט את כלל הזכויות והחובות של בעלי הדירות והדיירים בבניין ואת היחסים בין בעלי הדירות בבניין. בנוסף, בכל בית משותף חייב להיות גורם ייצוגי המנהל את אחזקת המבנה, בדרך כלל ועד בית הכולל בעלי דירות ודיירים נבחרים מהבניין עצמו. ישנם מקרים רבים בהם דיירי הבית המשותף אינם מצליחים או אינם מעוניינים למנות ועד בית מתוך עצמם, ובמקרה זה ניתן להשית את המשימה על חברת ניהול חיצונית, שתמלא את כל תפקידיו ותחומי אחריותו של ועד הבית ומעבר.

סכסוכים בבית משותף

בכל קונסטלציה משותפת שהיא, ובכלל זה גם בית משותף, עלולים להיווצר סכסוכים בין הגורמים המשתפים, וסכסוכי שכנים נחשבים לסכסוכים קשים ומאוד לא נעימים. סכסוכים אלה יכולים להתעורר סביב שורה של נסיבות, לרבות חוסר הסכמה לגבי הוצאות ופרויקטים בבית המשותף, חוסר שביעות רצון מאופן ניהול המבנה, פעולות שמבצע דייר בבניין באופן שפוגע בדייר או בדיירים אחרים וכן הלאה. בכל אחד מן המקרים הללו עלול להתגלע סכסוך בין השכנים.

פתרון הסכסוך אמור להגיע דרך תקנון הבניין ובהיעדר יכולת לפתור אותו באופן עצמאי, ניתן לפנות למפקח על הבתים המשותפים במשרדי רשם המקרקעין. המפקח יבחן את הפרטים וייתן החלטה בעלת תוקף של פסק דין.

בית משותף הוא מודל המגורים השכיח ביותר בישראל ובעולם כולו. למודל זה ישנם חסרונות אך גם יתרונות עצומים. בכל מקרה של בעיה המתעוררת בהתנהלות הבית המשותף, ניתן לפנות לייעוץ מקצועי אצל חברות המתמחות בניהול בתים משותפים.

המפקח על הבתים המשותפים – מה תפקידו וכיצד הוא מסייע בפתרון סכסוכי שכנים

גם אם בבניין שלכם יש תקנון כפי הנדרש, בו כתוב בפירוט כיצד יש לנהוג בכל האמור לנושאים הנוגעים לכלל הדיירים, זה לא באמת אפשרי להימנע לחלוטין ממחלוקות שעולות בין שכנים. לעיתים מחלוקות שכאלה עלולות להגיע למצבים מאוד לא נעימים ואז עולה הצורך לערב גורם חיצוני שיפתור את הבעיה.

תפקידו של המפקח על הבתים המשותפים הוא לדון בסכסוכים בין שכנים בבית משותף – שעל פי החוק מהווה בניין בן שני בתים לכל הפחות – ולסייע בפתרונם. היכולת שלכם כדיירים להיעזר בו מוגבלת לנושאים מסוימים בלבד, אך חשוב שתבינו שהוא יכול למנוע מסכסוכים מרים בין שכנים להגיע לבית משפט וזה, כמובן, בוודאי יתרון גדול.

באילו עניינים יכול המפקח על הבתים המשותפים לעזור לכם?

הסכסוכים המגיעים לפתחו של המפקח, קשורים להוצאות וועד הבית, לתמ"א 38, להרחבת דירות ולשינויי בנייה ברכוש המשותף על מנת להתאימו לאנשים עם מוגבלויות. כדאי לדעת כי גם שירות זה כרוך בתשלום אגרה וכי ככל שתספו יותר מידע קונקרטי באשר למחלוקת, כמו גם מסמכים שיכול להאיר עליה אור – למשל, התקנון המוסכם או המצוי של הבניין המשותף, כך ייטב. היתרון הגדול בפניה אל המפקח מצוי במהירות התגובה: תביעות המוגשות אל המפקח על הבתים המשותפים, לרוב נסגרות בתוך שבועות ספורים. אתם תקבלו החלטה באשר למתן פיצויים, צוו מניעה או כל קביעה אחרת הרלוונטית לעניינכם ותוכלו להימנע מהוצאות מיותרות של כספים לעורכי דין וכאמור מהמתנה ארוכה

בואו נסכם

מי מכם שהתגורר בעבר או גר כיום בבניין משותף, בוודאי יוכל להזדהות עם הדילמות העולות באופן כמעט קבוע, מן השכנות הקרובה הזו. ניהול של בניין כזה הוא עבודה לכל דבר, תפקיד מאתגר ולא פשוט בכלל. החברות בוועד הבית האחראי לניהול כל העניינים הנוגעים לו, גורמת גם – מה לעשות – ללא מעט כאבי ראש והיא מהווה גורם לחיכוכים רבים בין השכנים. בישראל קיימים חוקים ותקנונים המסייעים רבות לניהול נכון ויעיל של בתים משותפים. ישנה חשיבות רבה לכך שחברי וועד הבית כמו גם הדיירים האחרים בבית המשותף – יכירו את המידע הקיים בנושא ויידעו כיצד להיעזר בו, הן לניהול השוטף של כל ענייני הבניין והן למטרת "כיבוי שריפות", כמו במקרים בהם עולה מחלוקת מסוימת בין הדיירים, או כאשר עולה הצורך במתן מענה מהיר לבעיה פתאומית.​

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

איתור נזילות

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה נזילה בבית יכולה להסב נזק מהותי מאוד למבנה עצמו ואי

קרא עוד »

דלתות ברזל כמה עולה

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה אם אתם חושבים על דלתות ברזל לבית שלכם, חשוב מאוד

קרא עוד »

אודות

אנו מציעים לכם חיסכון כספי בניהול הבניין המשותף לחברתנו ניסיון של 10+ שנים בשליווי בניינים משותפים וחיסכון כספי של עשרות אחוזים. אנו מתמחים בחיסכון עלויות בתחום הביטוח של הבניין המשותף שלכם, עלויות חברת הניהול, חיסכון בעלויות חיטוי מאגרי המים שלכם, חיסכון בעלויות חברת הניקיון, חיסכון בעלויות חברת המעליות ועד . פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

צרו קשר למידע נוסף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

Open chat
אנחנו זמינים גם בוואטסאפ