בית משותף


מהו בית משותף? האם כל בניין שבו יש מספר דירות נחשב לבית משותף? האם ישנה חובת רישום של הבית כבית משותף על מנת שיוכר ככזה? מה המשמעות של הענקת ההגדרה לבניין? האם זה עשוי להשפיע על החוקים החלים על אותו בית ודייריו? כל התשובות לכל השאלות בשורות הבאות.

מהו הרכוש המשותף בבית משותף?

בכל בית משותף ישנם רכוש משותף בהגדרה. ההגדרה של רכוש משותף מבוצעת למעשה בצורה האלימינציה קרי כל מה שאינו שייך לאחד מבעלי הדירות, הוא רכוש משותף. בכלל זה הקרקע עליה בנוי המבנה, גג המבנה, הקירות החיצוניים, חדרי המדרגות, הלובי, המעליות, מערכות משותפות כמו מערכות הסקה, מערכות לחץ מים, מערכות פינוי אשפה וכן הלאה. במסגרת חוק המקרקעין מפורטים האלמנטים המרכזיים שנחשבים לרכוש משותף, אך אין בכך כדי להגביל את ההגדרה לאלמנטים אלה בלבד. ההגדרה היא כאמור – כל מה שאינו פרטי של אחת הדירות, הוא משותף לכל הדירות.

היבטים מרכזיים בניהול בית משותף

מעצם העובדה כי בית משותף כולל רכוש המשותף לכל בעלי הדירות בבניין, עולה הצורך להסדיר את אופן ניהול הבניין, וזאת מבוצע במסגרת תקנון הבית המשותף. תקנון זה יכול להיות מגובש בהסכמה בין בעלי הדירות ואם לא גובש כזה, על המבנה חל תקנון ברירת המחדל בתוספת לחוק המקרקעין, הקרוי תקנון מצוי.

התקנון מפרט את כלל הזכויות והחובות של בעלי הדירות והדיירים בבניין ואת היחסים בין בעלי הדירות בבניין. בנוסף, בכל בית משותף חייב להיות גורם ייצוגי המנהל את אחזקת המבנה, בדרך כלל ועד בית הכולל בעלי דירות ודיירים נבחרים מהבניין עצמו. ישנם מקרים רבים בהם דיירי הבית המשותף אינם מצליחים או אינם מעוניינים למנות ועד בית מתוך עצמם, ובמקרה זה ניתן להשית את המשימה על חברת ניהול חיצונית, שתמלא את כל תפקידיו ותחומי אחריותו של ועד הבית ומעבר.

סכסוכים בבית משותף

בכל קונסטלציה משותפת שהיא, ובכלל זה גם בית משותף, עלולים להיווצר סכסוכים בין הגורמים המשתפים, וסכסוכי שכנים נחשבים לסכסוכים קשים ומאוד לא נעימים. סכסוכים אלה יכולים להתעורר סביב שורה של נסיבות, לרבות חוסר הסכמה לגבי הוצאות ופרויקטים בבית המשותף, חוסר שביעות רצון מאופן ניהול המבנה, פעולות שמבצע דייר בבניין באופן שפוגע בדייר או בדיירים אחרים וכן הלאה. בכל אחד מן המקרים הללו עלול להתגלע סכסוך בין השכנים.

פתרון הסכסוך אמור להגיע דרך תקנון הבניין ובהיעדר יכולת לפתור אותו באופן עצמאי, ניתן לפנות למפקח על הבתים המשותפים במשרדי רשם המקרקעין. המפקח יבחן את הפרטים וייתן החלטה בעלת תוקף של פסק דין.

בית משותף הוא מודל המגורים השכיח ביותר בישראל ובעולם כולו. למודל זה ישנם חסרונות אך גם יתרונות עצומים. בכל מקרה של בעיה המתעוררת בהתנהלות הבית המשותף, ניתן לפנות לייעוץ מקצועי אצל חברות המתמחות בניהול בתים משותפים.

More to explorer

עלות שיפוץ בניין משותף

באופן טבעי, כאשר אתם רוצים לבחון את האפשרות לשפץ את הבניין המשותף בו אתם מתגוררים, הדבר הראשון שאתם רוצים לברר הוא כמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *