המפקח על הבתים המשותפים

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

היחידה לניהול בניינים


המפקח על הבתים המשותפים הוא הגורם השלטוני-משפטי האחראי על פתרון סכסוכים בבניינים משותפים בישראל. מיהו אותו מפקח? מהם הנושאים בהם מטפל המפקח? כיצד מגישים בקשה לפתרון סכסוך אצל המפקח ומהן הסמכויות שלו? כל התשובות בשורות הבאות.

מיהו המפקח על הבתים המשותפים?

המפקח על הבתים המשותפים או בשמו האחר, המפקח על רישום מקרקעין הוא למעשה גורם משפטי המשתייך למשרד המשפטים ומתפקד כמעין בית משפט ייעודי לענייני בתים משותפים. בישראל ישנן 9 לשכות מפקחים במחוזות שונים ברחבי הארץ, ועוד מספר סניפים ושלוחות אזוריות. דיונים המתקיימים במסגרת הגורם המפקח מתנהלים באולמות ייעודיים לשם כך, ולמפקח ישנן סמכויות להוצאת צווי עשה וצווי מניעה ממש כמו בית משפט. התמחות המפקח בנושא הבתים המשותפים מאפשרת לטפל בסכסוכים ובתביעות המוגשות בפניו במהירות רבה (מספר שבועות בלבד), וללא הסחבת האופיינית לבתי המשפט בישראל. סמכויותיו מאפשרות את פתרון הסכסוך בצורה מחייבת בעלת תוקף של פסק דין.

באילו מקרים דן המפקח על הבתים המשותפים?

המפקח דן בסכסוכים המתנהלים סביב בתים הרשומים או לא רשומים בפנקס הבתים המשותפים, ובתנאי שמדובר בבית ובו שתי דירות או יותר. להלן הנושאים בהם עוסק המפקח:

 • השתתפות בעלי הדירות בהוצאות התחזוקה של הרכוש המשותף וניהולו
 • סכסוכים בין בעלי דירות לפי התקנון המצוי המופיע בתוספת לחוק המקרקעין
 • סכסוכים בין בעלי דירות לפי התקנון המוסכם של הבית המשותף
 • סכסוכים על הסגת גבול בין דירות
 • סכסוכים בין בעלי דירות בקשר להרחבת דירה
 • סכסוכים בין בעלי דירות בקשר למתקנים משותפים לרבות מעלית, צלחות לוויין, כבלים וכדומה
 • סכסוכים בנוגע לחיזוק הבית המשותף במסגרת תכנית תמ"א 38

כיצד מגישים תביע למפקח?

הגשת תביעה למפקח על הבתים המשותפים יכולה להתבצע על ידי בעל דירה במבנה או על ידי דייר/ שוכר המחזיק בדירה בהסכם עם בעל הדירה. את התביעה יש להגיש למפקח במחוז בו ממוקם הבניין המשותף, והגשתה כרוכה באגרה אותה ניתן לברר באתר משרד המשפטים. במסגרת התביעה יש לכלול את כל האלמנטים הבאים:

 • פרטים אישיים של מגיש התביעה ובעל הדירה
 • כתב תביעה – תיאור העובדות, הטענות והנימוקים בצורה כמה שיותר מפורטת
 • תיאור המבנה – כתובת מדויקת, גוש וחלקה, מספר קומות, מספר דירות, מספר כניסות, מספר דיירים, רוב של שוכרים/ בעלים וכדומה
 • במידה וישנו תקנון מוסכם בין בעלי הדירות, יש לצרפו לתביעה
 • במידה והתביעה כוללת טענות ותביעות כספיות, יש לפרט ולנמק את הסכומים הנתבעים ולצרף תימוכין כנדרש

לאילו תוצאות ניתן לצפות?

המפקח על הבתים המשותפים יקבל את התביעה ויזמן דיון במעמד הצדדים. לאחר ניהול הדיון, יכריע המפקח בסוגיה וייתן את החלטתו, הנושאת כאמור תוקף של פסק דין. חשוב לציין כי כל צד לדיון יכול להגיש ערעור לבית המשפט על החלטתו של המפקח, אך חשוב גם לזכור שבית המשפט רואה במפקח כגורם המוסמך לדון בעניינים אלה, ועל כן עלול לדחות את הערעור ואף להשית עלויות משפט על הצד המערער אם יגיע למסקנה כי מדובר בערעור קנטרני. ככלל, כאשר המפקח נותן את החלטתו, למעט אם קיים בה חוסר סבירות קיצוני, כדאי ומומלץ לקבל אותה ככתבה וכלשונה.

החלטת המפקח מיועדת לפתור את הסכסוך בין הצדדים, ולכן יכולה לכלול מניעה או הוראה לפעולה לכל אחד מן הצדדים לדיון. כאמור, תהליך הגשת התביעה, הדיון וקבלת ההכרעה הוא תהליך מהיר יחסית ויכול להסתיים כולו בתוך מספר שבועות בלבד. לפני שאתם ניגשים למשימה, כדאי בהחלט להתייעץ עם גורם מקצועי ועל פי הצורך גם להסתייע בשירותיו של עורך דין מקרקעין.

המפקח על הבתים המשותפים

אז מה היה לנו בכתבה:

בלוג
הכפתור האדום

פינוי תכולת דירה

תהליך ההסרה יכול להיות קשה מאוד ומייסר רגשית. הצעד הראשון הוא לוודא שברשותכם כל הכלים הדרושים לעבודה. תצטרכו מכונית או משאית עם נגרר, ארגזים וחומרי

קרא עוד »
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!