ועד בית חוקים


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

כאשר מתעוררים חילוקי דעות בבית משותף, עשוי המצב להגיע לכדי סכסוך של ממש, שהפתרון עבורו נמצא בזירה המשפטית. בסיטואציה כזו טבעי לנסות ולהבין את החוקים החלים עליה, אך בכל הקשור לנושא של ועד בית חוקים לא רבים מתייחסים לנושא, ובעיקר חוק המקרקעין שבו ניתן למצוא את כל ההוראות החוקיות לניהול ועד בית. יחד עם זאת, ייתכן שישנם חוקים נוספים שיכולים לתת מענה לסיטואציה, ללא קשר ישיר לוועד הבית.

מדוע נדרשים חוקים עבור ועד הבית?

ועד בית הוא גוף ייצוגי בבניינים משותפים, ולצורך העניין כל בניין ובו 2 דירות או יותר נחשב לבית משותף. בניגוד למה שחברים בוועד הבית עשויים לחשוב, ועד הבית הוא נציג של הדיירים וכל סמכות שניתנת לו, ניתנת לו על ידי הדיירים עצמם. המשמעות היא שוועד הבית לא יכול לעשות דברים על דעת עצמו, ואין לו סמכות לקבל החלטות בניגוד להסכמת הדיירים. בעיות עלולות להתעורר כאשר הדעות בין הדיירים חלוקות. חלק מהדיירים מעוניינים לקחת את הבניין בכיוון מסוים, וחלק אחר מסרב. במצב כזה, ועד הבית לא יכול לקבל החלטה המסתמכת אך ורק על עמדתם של דיירים מסוימים, תוך שהוא מחייב את הדיירים האחרים לקבל את אותה עמדה. במצבים אלה אליהם עלול להיקלע ועד בית חוקים יכולים לסייע מאוד ולתת את הקווים המנחים להתמודדות עם הבעיה.

מהם החוקים המסדירים את נושא ועד הבית?

הנושא של ועד בית בבניין משותף מוסדר במסגרת חוק אחד, חוק המקרקעין, סעיפים 65-71. סעיפים אלה מפרטים את הנושא של נציגות הדיירים, השכר המגיע להם, הסמכויות המגיעות להם והכללים על פיהם עליהם לפעול. יחד עם זאת, המדובר על סעיפים קצרים ותמציתיים שניתנים לפירוש בצורות רבות ומגוונות. מעבר לחוק המקרקעין, את סמכויותיו הספציפית של ועד הבית ואת המגבלות שבתוכן הוא אמור לפעול, אפשר למצוא במסגרת התקנון של הבית המשותף. תקנון זה יכול להיות מגובש על ידי הדיירים עצמם, ובמקרה כזה מדובר בתקנון מוסכם. במידה והדיירים לא גיבשו לעצמם תקנון, חל עליהם התקנון המצוי אותו ניתן למצוא בתוספת הראשונה של חוק המקרקעין, והוא תקנון ברירת המחדל החל על רובם המכריע של הבתים המשותפים בישראל.

חוקים שונים לסוגיות שונות

כאשר מדובר בסוגיה שבמרכזה עומד ועד בית חוקים שונים יכולים לתת מענה לנושאים שונים. במידה ונדרש מידע על כללי בחירת הוועד, סמכויות הוועד וכן הלאה, הסעיפים שציינו בחוק המקרקעין והתקנון המצוי יכולים לתת תשובה מספקת. במידה ומדובר בכל נושא אחר, סכסוך שכנים, חילוקי דעות על ניהול הבניין וכן הלאה, ישנם חוקים אחרים שיכולים להיות רלוונטיים, ועל אף שהוועד נמצא במוקד העניינים, הוא לא הנושא המרכזי.

כך למשל, אם אתם מעוניינים לצאת לפרויקט חיזוק מבנה תמ"א 38, ונוצרת מחלוקת בין הדיירים באשר לביצוע הפרויקט, את התשובות למחלוקת תוכלו למצוא בתיקון העוסק בתמ"א 38 לבתים משותפים, ולא בסעיפים העוסקים בוועד הבית. דברים אלה נכונים גם במקרים של השתלטות אחד הדיירים על רכוש משותף, תוספות בנייה שמפריעות לאחד השכנים או כל נושא אחר שבו נדרש סיוע משפטי מצד החוק.

ועד בית חוקים

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

איתור נזילות

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה נזילה בבית יכולה להסב נזק מהותי מאוד למבנה עצמו ואי

קרא עוד »

דלתות ברזל כמה עולה

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה אם אתם חושבים על דלתות ברזל לבית שלכם, חשוב מאוד

קרא עוד »

אודות

אנו מציעים לכם חיסכון כספי בניהול הבניין המשותף לחברתנו ניסיון של 10+ שנים בשליווי בניינים משותפים וחיסכון כספי של עשרות אחוזים. אנו מתמחים בחיסכון עלויות בתחום הביטוח של הבניין המשותף שלכם, עלויות חברת הניהול, חיסכון בעלויות חיטוי מאגרי המים שלכם, חיסכון בעלויות חברת הניקיון, חיסכון בעלויות חברת המעליות ועד . פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

צרו קשר למידע נוסף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

Open chat
אנחנו זמינים גם בוואטסאפ