ועד בית פטור מתשלום

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

היחידה לניהול בניינים


בכל סוג של מס קיימים גם פטורים. פטורים אלה ניתנים על פי כללים הנקבעים על ידי המחוקק או על ידי הרשות האחראית על אותו מס. כך למשל, פטור מארנונה על פי קריטריונים שקובעת הרשות המקומית. כאשר מדובר במקרה של ועד בית פטור מתשלום אפשרי אך ורק על פי החלטת הגוף האחראי, ולעניין זה הגוף האחראי הוא כלל בעלי הדירות בבית המשותף. בפועל, אין כל אפשרות להעניק פטור מתשלום ועד הבית לאף דייר או בעל דירה בבניין, אלא אם ישנו רוב מיוחס של דיירים המצביעים בעד הפטור, ועל כך בשורות הבאות.

מה אומר החוק בנושא תשלום ועד הבית?

תשלום ועד הבית, על אף שהוא נושא הנסגר לכאורה בין הדיירים ובין עצמם, הוא חובה שחלה על כל אזרח המתגורר בבית משותף. לצורך העניין, בית משותף הוא בניין בו ישנן שתי דירות ומעלה, והוא רשום כבית משותף בפנקס הבניינים המשותפים. על פי החוק, כל בעל דירה בבית משותף חייב לשלם את חלקו בהוצאות האחזקה של הרכוש המשותף, קרי כלל ההוצאות שכולנו מכירים עבור ועד בית, ובכלל זה גינון, חשמל, ניקיון, איטום גג וכן הלאה.

החוק אינו מגדיר מצב של פטור לאחד הדיירים ואינו עוסק בזה כלל. יחד עם זאת, החוק כן עוסק בנושא של תקנון הבית המשותף. תקנון זה יכול להיות מגובש באופן מוסכם בין הדיירים והוא יכול להתבסס על התקנון המצוי הנמצא בתוספת הראשונה של חוק המקרקעין, בהיעדר תקנון מוסכם. בתקנון זה ניתן לקבוע כי דיירי הבניין יכולים לקבל החלטות בנושא תשלום ועד הבית, ובכלל זה גם החלטות הקשורות לפטור.

למעשה, גם אם נושא זה אינו מצויין באופן ספציפי בתקנון הבית, יכולים דיירי הבניין לקבל כל החלטה שהם מעוניינים בה, כל עוד היא אינה נוגדת את הוראות החוק, וזאת בתנאי שההחלטה מתקבלת ברוב מיוחס של שני שלישים לפחות.

האם ועד הבית יכול לפטור דייר מתשלום ועד הבית?

אחרי שאמרנו את כל זה, במסגרת הסמכויות של ועד בית פטור מתשלום יכול להינתן אך ורק בהסכמת רוב מיוחס של שני שלישים מהדיירים, ולעיתים אף של מאה אחוז מהדיירים. לוועד הבית אין כל סמכות להעניק פטור לאף אחד מדיירי הבניין מבלי שנתקבלה לשם כך החלטה חוקית על ידי כלל הדיירים במסגרת אספת דיירים. כל פטור כזה שניתן הוא אינו חוקי ולכן ניתן לנקוט בצעדים חוקיים על מנת לחייב את הדייר שקיבל את הפטור לכאורה, לשלם את חובו לוועד הבית, וזאת באמצעות הגשת תביעה למפקח על הבניינים המשותפים ברשם המקרקעין.

באילו מקרים ניתן להעניק פטור לדייר מתשלום ועד הבית?

כאמור, החוק אינו עוסק כלל באפשרות של מתן פטור מתשלום ועד הבית, ולכן גם לא מפרט באילו מצבים ניתן להעניק פטור כזה. ככלל, יכולים דיירי הבניין להחליט להעניק פטור לאחד הדיירים על כל רקע שיבחרו, בין שמדובר בדייר נכה המתקשה לנהל את חייו ובין שמדובר בדייר שנקלע למצוקה כלכלית קשה. החלטה זו נתונה בידי הדיירים לבדם, ובעצם הפטור שהם מעניקים לאותו דייר, הם מסכימים לקחת על עצמם את התשלום שלו.

בכל הקשור למס ועד בית חוקים פטור מתשלום דורש את הסכמת דיירי הבניין, ובמרבית המקרים את הסכמת כלל הדיירים. במידה ולא מושג רוב, על הדיירים המסכימים למתן הפטור, לקחת על עצמם את תשלום המס עבור הדייר הפטור, מבלי להשית את עודף התשלום על הדיירים שהתנגדו לכך.

ועד בית פטור מתשלום

אז מה היה לנו בכתבה:

בלוג
הכפתור האדום

פינוי תכולת דירה

תהליך ההסרה יכול להיות קשה מאוד ומייסר רגשית. הצעד הראשון הוא לוודא שברשותכם כל הכלים הדרושים לעבודה. תצטרכו מכונית או משאית עם נגרר, ארגזים וחומרי

קרא עוד »
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!