חוק הבתים המשותפים


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

נושא הבתים המשותפים בישראל מכוסה באמצעות חוק המקרקעין שנחקק בשנת 1969. עד חקיקת החוק באותה שנה, היה קיים חוק הבתים המשותפים 1961 שלמעשה עדיין נכלל בספר החוקים של ישראל, אם כי לאחר חקיקת חוק המקרקעין 8 שנים לאחר מכן, הפך חוק זה לחוק המרכזי שעל פיו מתנהלים ההיבטים החוקיים של ניהול והתנהלות בבתים משותפים. מה אומר החוק? על כך בשורות הבאות.

מדוע נדרש חוק לבתים משותפים?

בית משותף הוא למעשה מבנה בו מתגוררים מספר אנשים נפרדים, שאמורים לחלוק יחד את שטח הבניין. מודל שיתופי זה מחייב קודם כל רישום נכון ומדויק של האופן בו מתחלק שטח הבניין בין בעלי הזכויות בו, קרי בעלי הדירות, ושנית הסדרה של כל ההתנהלות והניהול של השטח המשותף בבניין, קרי השטח שאינו משתייך באופן בלעדי לאף אחד מדיירי הבניין, אלא לכלל הדיירים יחד.

כפי שרבים יודעים, ואולי אף חוו זאת בעצמם, בבניין משותף עלולים להתגלע לא מעט סכסוכים בין השכנים, סביב שלל נושאים כדוגמת גובה תשלום דמי הוועד, איכות הניקיון והטיפול בגינה, רעש והפרעה מצד אחד השכנים, השתלטות של אחד השכנים על שטח השייך לרכוש המשותף בבניין, מחלוקת בדבר מימון איטום הגג או ביצוע תמ"א 38 לחיזוק הבניין וכדומה.

חוק הבתים המשותפים, או כאמור פרק הבתים המשותפים בחוק המקרקעין, אמור להתוות את התשתית החוקית והמשפטית שעל בסיסה ייבחנו מקרים אלה ועל בסיסה ייקבע כיצד יש להתנהל בכל מצב של מחלוקת או סכסוך. כמו כן, תשתית חוקית זו מיועדת להסדיר את האופן בו נרשמים בתים משותפים ככאלה, והאופן בו מבוצעת החלוקה של השטח המשותף בין כלל בעלי הזכויות בבניין.

באילו נושאים עוסק החוק לבתים משותפים?

בהמשך לדברים שאמרנו קודם לכן, עוסק חוק הבתים המשותפים הכולל הכל אודות בית משותף בכלל ההיבטים הקשורים לרישום ולניהול בתים משותפים, אך תחילה מגדיר החוק מהו בית משתף. על פי חוק הבתים המשותפים כל בניין ובו ישנן 2 דירות ומעלה והוא רשום כבניין משותף בפנקס הבתים המשותפים, הוא בניין משותף שעליו חלות הוראות החוק.

בהמשך מפרט החוק סביב נושאים כדוגמת אופן בחירת הוועד, חובת תשלום מס ועד בית, האופן בו מחולק השטח המשותף בין בעלי הזכויות בנכס, האופן בו מתבררות מחלוקות בין בעלי הזכויות באמצעות המפקח על הבתים המשותפים, האופן בו יש לגבש תקנון משותף לבניין ומה קורה כאשר תקנון כזה לא מגובש על ידי הדיירים עצמם וכדומה. בסך הכל, מניח החוק תשתית משפטית רחבה למדי לניהול כל סיטואציה אפשרית בבתים משותפים, ואת זה צריך להשלים התקנון של הבית המשותף, ואם תקנון כזה לא גובש על ידי הדיירים, ישנו התקנון המצוי בתוספת הראשונה של חוק המקרקעין.

בכל סוגיה בה אתם נתקלים בהתנהלות בבניין המשותף בו אתם מתגוררים או בו אתם מחזיקים בנכס, יכול חוק הבתים המשותפים לסייע לכם בהבנת זכויותיכם וחובותיכם בסיטואציה. יחד עם זאת, הדברים הם לרוב מורכבים יותר ולכן בכל מקרה כדאי להסתייע בגורם מקצועי בדמותו של עורך דין מקרקעין או של חברה מקצועית המתמחה בתחום של ניהול בתים משותפים ומסייעת גם בהיבט המשפטי שלו.

חוק הבתים המשותפים

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

חברת פינוי פסולת

אם אתם מתמודדים ביום בפעם הראשונה עם שיפוץ בבית או בבניין שבו אתם חיים, ברור מדוע תרצו לעשות את הכול על הצד הטוב ביותר. יחד

קרא עוד »

אודות

אנו מציעים לכם חיסכון כספי בניהול הבניין המשותף לחברתנו ניסיון של 10+ שנים בשליווי בניינים משותפים וחיסכון כספי של עשרות אחוזים. אנו מתמחים בחיסכון עלויות בתחום הביטוח של הבניין המשותף שלכם, עלויות חברת הניהול, חיסכון בעלויות חיטוי מאגרי המים שלכם, חיסכון בעלויות חברת הניקיון, חיסכון בעלויות חברת המעליות ועד . פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

צרו קשר למידע נוסף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!