חוק תשלום ועד בית


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

נתקלתם בבעיה בנושא התשלום לוועד הבית, ומחפשים פתרון תחת כנפי החוק? ובכן, נושא תשלום ועד הבית זוכה להתייחסות חוקית מאוד מינורית כפי שנסביר בשורות הבאות, ולצד זאת, לרשותכם עומדת כל הזכות החוקית לפקח על ועד הבית ובכלל זה גם על גובה התשלום שהוא דורש מכם, ועל פי הצורך גם להגיש תביעה בנושא זה לרשם המקרקעין.

מהו חוק תשלום ועד בית?

אם אתם מחפשים חוק תשלום ועד בית, אתם יכולים לעצור את החיפושים מכיוון שאין באמת חוק כזה. נושא בתים משותפים מכוסה במסגרת חוק המקרקעין הנרחב, ובו גם תוכלו למצוא את סעיף 58 שעוסק בצורה מאוד לקונית בנושא תשלום ועד הבית. על פי סעיף זה, חייב כל בעל דירה בבית משותף לקחת חלק בהוצאות הבית המשותף עבור הרכוש המשותף. בזה למעשה מסתכם העיסוק של החוק בנושא תשלום ועד הבית. יחד עם זאת, ישנם סעיפים נוספים בחוק שיכולים להיות מאוד רלוונטיים לעניין זה, כפי שנפרט להלן.

משמעויות חוקיות בנושא תשלום ועד בית, שנגזרות מחוקים אחרים

כאמור, חוק תשלום ועד בית לא קיים, אבל חוק המקרקעין בשילוב עם חוקים כלליים אחרים בישראל, גוזרים משמעויות שונות גם על הנושא של תשלום ועד הבית. כך למשל, על פי החוק, מוגדרים היחסים בין הדיירים, הזכויות שלהם והחובות שלהם במסגרת תקנון הבית המשותף. במסגרת זו, אסור לחייב אף בעל דירה לשאת על עצמו שום חובה שאינה מוגדרת בחוק. כמו כן, מאפשר החוק לכל בעל דירה להגיש תביעה או ערעור על כל החלטה של ועד הבית, אם הוא יכול להוכיח כי החלטה זו אינה חוקית ולכן אינה מחייבת. את התביעה ניתן להגיש למפקח על הבתים המשותפים ברשם המקרקעין, וגם זאת אפשרות שנובעת מהחקיקה הכללית, על אף היעדר חוק תשלום ועד בית ספציפי.

מהם הכללים החוקיים המרכזיים בנושא תשלום ועד בית?

כאמור, לא קיים חוק תשלום ועד בית העוסק באופן ספציפי בנושא זה. יחד עם זאת, אמת זו נכונה לגבי כמעט כל סוגי התשלומים והטרנזאקציות המתבצעות בישראל. לא לכל סוג של תשלום צריך חוק ייעודי, ונושא זה מכוסה באמצעות שורה של חוקים כמו חוק החוזים, ובהיבט ספציפי זה גם חוק המקרקעין.

על מנת בכל זאת לסייע בכל סיטואציה חוקית שמתעוררת סביב נושא התשלום של ועד הבית או פטור מתשלום וועד הבית בית משותף, להלן מספר אמיתות חוקיות שאותן ניתן למנף: כל בעל דירה בבית משותף מחויב על פי החוק לשלם את חלקו בהוצאות הבית המשותף, ובכלל זה ניקיון, גינון, חשבון חשמל, אחזקת מעלית, אחזקת מערכות משותפות, איטום גג וכדומה. ועד הבית מחויב לקבל את החלטותיו בצורה דמוקרטית על פי רוב מיוחס של 66% מהדיירים לפחות. החלטה שמקבל ועד הבית על דעת עצמו, ויש לה השלכות ישירות על גובה תשלום ועד הבית היא החלטה בלתי חוקית. לכל בעל בית יש את הזכות לפקח על הוצאות ועד הבית, ולקבל את כל רישום ההוצאות וההכנסות של הבית המשותף.

לבסוף, לכל בעל דירה בבניין, יש גם את הזכות לנסות ולהוביל לשינוי בהתנהלות ועד הבית, ובכלל זה גם גובה תשלום ועד הבית, וזאת באמצעות גיבוש רוב של דיירים שיצביעו באספת הדיירים השנתית לטובת האג'נדה המבוקשת. כמו כן, יש לכל בעל דירה את הזכות להגיש תביעה או ערעור למפקח על הבתים המשותפים ברשם המקרקעין, בכל מקרה בו קיימות טענות ביחס לאופן בו מתנהל ועד הבית, וביחס לגובה תשלום ועד הבית.

חוק תשלום ועד בית

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

בית משותף
בלוג
191natan@gmail.com

איך לבחור חברת אחזקה למגדלי מגורים?

בנייני מגורים זקוקים לתחזוקה שוטפת בדיוק כמו שבעלי הדירות דואגים לתחזוקה האישית בתוך הבתים. הם זקוקים לניקיון שבועי ותחזוקה של מערכות כמו מעליות הבניין, איטום,

קרא עוד »

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

Open chat
אנחנו זמינים גם בוואטסאפ