צילום:freepik

נזקי רכוש במבנה / בניין משותף – מה עושים?

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

נזק לרכוש המשותף והוויכוח הבלתי נמנע באשר לגוף האחראי לממן את התיקונים הנדרשים, הם תרחישים מוכרים עבור אנשים רבים המתגוררים בבנייני מגורים משותפים בישראל.

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

מרבית בעלי הדירות לא תמיד יודעים מי הגוף האחראי לאחזקה, לתיקון או להחלפתם של פריטים מסוימים לאחר שנגרם נזק לרכוש המשותף. יחד עם זאת, כאשר הדיירים מינו ועד בית שפועל באופן מסודר ורציף, וועד הבית דאג לרכוש פוליסת ביטוח שתכסה נזקים שונים שעלולים להיגרם לרכוש המשותף בבניין, יוכל ועד הבית לפנות לחברת הביטוח במקרה של נזק ולבקש ממנה תגמולים בגין הנזק שנגרם לרכוש המשותף במבנה, כמו למשל:

  • תקלה במעלית
  • דליפה מהגג
  • עובש בקירות בחדר המדרגות
  • תקלה במערכת המים או החשמל
  • פיצוץ מים בגינה המשותפת
  • סתימה בביוב

מה עושים במקרה של נזק לרכוש המשותף?

גם במקרים שבהם ועד הבית ביטח את הרכוש המשותף בבניין המגורים, ניתן להיעזר בשירותיו של עורך דין שיסייע בהתנהלות אל מול חברת הביטוח. הצעד הראשון יהיה לפנות לחברת הביטוח ברגע שקרתה התקלה (למשל, נזק כתוצאה משיטפון או מדליקה או פיצוץ מים שגורם נזק למבנה) ולהגיש תביעה בגין נזקי הרכוש באמצעות טופס תביעה ולצרף אליו את המסמכים הרלבנטיים. מכאן ואילך, חברת הביטוח תנחה אתכם כיצד לנהוג עד להשלמת הבירור, להגיש והכרה בזכאות הדיירים לפיצוי.

מה הדין במקרים של נזק לצד שלישי?

ביטוח בניין משותף מציע גם הגנה מפני תביעות של אנשים שאינם מתגוררים במבנה, כמו אורח שהגיע לבקר את אחד הדיירים, או טכנאי שנענה לקריאה של דייר, או שליח שבידו פיצה לאחת הדירות – ולרוע המזל הוא מעד במדרגות או החליק על הרצפה הרטובה בלובי הבניין. במקרים שכאלה, אם ועד הבית השכיל לרכוש לבניין פוליסת ביטוח צד שלישי, אזי הדיירים יהיו פטורים מהתמודדות עם תביעה קולקטיבית שעלולה להסתכם בעלויות גבוהות מאוד.

ביטוח עובדים קבועים במבנה

מן הסתם, ועד הבית מעסיק מנקה מדרגות באופן קבוע, או אולי גנן שמטפל ומטפח את הגינה שמסביב למבנה. מה קורה אם אחד העובדים הקבועים הללו נקלע לתאונה, למשל מועד ונפגע, ותובע כספים רבים מהדיירים בגין הנזק שנגרם לו. ועד בית אחראי, שרואה כמה צעדים קדימה, ישכיל לרכוש פוליסת ביטוח שלא רק תגן מפני נזק לצד שלישי, אלא גם נזק לעובדים שעובדים במבנה באופן קבוע. כל נזק שמכוסה על ידי ביטוח המבנה, יחסוך לדיירי הבית כספים רבים.

וכמו שאומרים, במקרה הכי גרוע, אם ועד הבית נדרש להתמודד עם נזק לרכוש המשותף שלא מכוסה על ידי הביטוח, תמיד יוכל להשתמש בכספים שהצטברו בקופת הוועד. ואם לא די בכספים אלה, אפשר לערוך מגבית חד פעמית מכול הדיירים, ולממן בעזרתה את תיקון הנזק ובכך להבטיח שמירה על שלמות הבניין ועל תקינותו לאורך שנים.

אז מה היה לנו בכתבה:

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!