צו בית משותף


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

בית משותף הוא למעשה מבנה אחד ויחיד שאת שטחו חולקים אנשים שונים ונפרדים. בהתאם לכך, כשם שישנו צורך להגדיר את זכויותיו של בעל בית פרטי על ביתו, כך ישנו צורך להגדיר את זכויותיהם של בעלי דירה בבית משותף על דירתם, וזאת נעשה באמצעות צו בית משותף. מה בדיוק המטרה של צו זה ומי אחראי על הוצאתו? על כך בשורות הבאות.

מהו צו בית משותף?

בית משותף בישראל מוגדר כמבנה שבו ישנן לפחות שתי דירות נפרדות זו מזו. במקרה כזה, מדובר למעשה במבנה אחד ויחיד שמחולק ליותר מבעל זכויות אחד. בהתאם לכך, יש לרשום את המבנה כבית משותף בפנקס הבתים המשותפים המנוהל על ידי רשם המקרקעין במשרד המשפטים. רישום בית משותף מבוצע, בין היתר, באמצעות הוצאת צו בית משותף שמשמש כאמצעי לחלוקת הקרקע עליה יושב המבנה לתת-חלקות .

לכל מבנה בישראל ישנו מספר גוש ומספר חלקה. נתונים אלה מפרידים בין בעלי הזכויות על נכסי הנדל"ן השונים. כאשר מדובר בבית פרטי, כל המבנה זוכה למספר גוש וחלקה המגדירים את בעלי הזכויות בבית. יחד עם זאת, כאשר מדובר בבית משותף, הגוש והחלקה של המבנה צריכים להתחלק בין כמה וכמה בעלי זכויות המחזיקים בדירות נפרדות בבניין. בכדי לחלק את חלקת הקרקע בין בעלי הזכויות השונות, מוצא צו בית משותף המגדיר בתוכו את תתי החלקות ואת בעלי הזכויות על כל תת חלקה.

כך למשל, אם בית משותף יושב על חלקה מספר 1000, הרי שדירה אחת בבניין תקבל את תת חלקה 1000/1, דירה שנייה תקבל את תת חלקה 1000/2 וכן הלאה. חלוקה זו לתתי חלקות נעשית באמצעות הוצאת צו בית משותף המפרט את החלוקה כאמור.

מי אחראי על הוצאת הצו ותיקונו?

הוצאת צו בית משותף מבוצעת באמצעות רשות מקרקעי ישראל כצעד מקדים לרישום הזכויות על ידי רשם המקרקעין. לצורך הוצאת הצו יש להמציא לרשות שורה של מסמכים ואישורים, ובכלל זה טופס בקשה לרישום בית משותף, תקנון מוסכם אם ישנו, תשריט בית משותף, נסח עדכני של החלקה והתחייבויות למיניהן כדוגמת התחייבות להיעדר חריגות בנייה. בהנחה שכל המסמכים תקינים, ואם מגישים אותם בסיוע עורך דין מקרקעין או חברה המתמחה בניהול בתים משותפים, הרי שאין כל סיבה לעיכובים, יוצא צו בית משותף שלמעשה מאפשר את רישום הנכס כבית משותף על כל בעלי הזכויות בו שיפוץ בניין משותף.

את צו הבית המשותף ניתן גם לתקן ואף לבטל. תיקון צו עשוי להידרש כאשר המצב בשטח אינו תואם את הרישום בתיק המבנה ברשם המקרקעין. כך למשל, אם אחד מבעלי הדירות הרחיב את דירתו או הצמיד רכוש משותף לביתו, כמובן בכפוף להסכמת כלל הדיירים, הרי שיש לעדכן את הצו כך שיכלול את השינויים בחלוקת הזכויות בקרקע. במקרה כזה, יש להגיש בקשה לתיקון צו בית משותף.

מקרים דומים עשויים לדרוש אף ביטול של הצו, למשל כאשר מדובר בבניין בעלי שתי דירות שאחד מבעלי הדירות רכש את שתיהן, ולכן אין עוד צורך בחלוקת הזכויות והמבנה הופך למעשה מבית משותף לבית פרטי של בעל זכויות אחד ויחיד.

במידה ואתם נדרשים להוציא צו בית משותף או לתקן צו קיים, כדאי וחשוב לעשות את התהליך בסיוע עורך דין מקרקעין או חברה המתמחה בניהול בתים משותפים, וזאת על מנת להבטיח שאתם מגישים את כלל המסמכים וההצהרות הנדרשות, שהרישום יהיה מדויק ונכון לכל בעלי הזכויות במבנה ושלא יחולו עיכובים מיותרים בתהליך הרישום.

צו בית משותף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

איתור נזילות

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה נזילה בבית יכולה להסב נזק מהותי מאוד למבנה עצמו ואי

קרא עוד »

דלתות ברזל כמה עולה

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה אם אתם חושבים על דלתות ברזל לבית שלכם, חשוב מאוד

קרא עוד »

אודות

אנו מציעים לכם חיסכון כספי בניהול הבניין המשותף לחברתנו ניסיון של 10+ שנים בשליווי בניינים משותפים וחיסכון כספי של עשרות אחוזים. אנו מתמחים בחיסכון עלויות בתחום הביטוח של הבניין המשותף שלכם, עלויות חברת הניהול, חיסכון בעלויות חיטוי מאגרי המים שלכם, חיסכון בעלויות חברת הניקיון, חיסכון בעלויות חברת המעליות ועד . פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

צרו קשר למידע נוסף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

Open chat
אנחנו זמינים גם בוואטסאפ