צילום freepik

קניית דירה בבניין משותף – מה חשוב לבדוק?

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

כשאתם מתכננים לרכוש דירה בבניין משותף, חשוב שתדעו כי אתם קונים לא רק את הדירה עצמה, אלא אתם רוכשים גם חלק מהבניין עצמו ומהאדמות שעליו הוא עומד. קונים שלא מודעים למורכבויות הקשורות לאיכות הבנייה ולמעמדו הקנייני של המבנה והדירות, עלולים שלא להבין את השפעתה המכרעת של הרכישה במהלך הדרך, אם חלילה משהו ישתבש.

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

כדי להימנע מהתמודדות עם הוצאות גבוהות בשנים הבאות חשוב לבצע מספר בדיקות כמו בדיקת התכנון והבנייה של המבנה, בדיקת נושא הבעלות החוקית ובדיקת מצבו של הנכס מבחינת היותו משוחרר מכול חוב. ביצוע בדיקות אלה, רצוי מאוד בסיוע וליווי מלא של עורך דין מקרקעין בחיפה, יגענו עליכם מפני קבלת החלטות לא מושכלות שאינן מבוססות על מידע מעמיק לגבי הדירה והבניין כולו. זכרו, גם אם אתם נלהבים מאוד מהדירה, מהבניין ומהמיקום, אל תפעלו בחיפזון ולפני שאתם מתחייבים לרכישה, בדקו כל נושא שיהיה משמעותי לקבלת ההחלטה שלכם, כך למשל:

 1. רישוי הבנייה וההיתרים שניתנו לקבלן.
 2. כלל ההסכמות המקובלות בין דיירים בבתים משותפים (ההתחייבויות האובליגטוריות).
 3. גובה המשכנתא שתקבלו מהבנק, כי ממנו ייגזר גם שיעור המימון העצמי שלכם. כך תוכלו להבטיח שאתם אכן יכולים להרשות לעצמכם לרכוש את הדירה, להוסיף את המימון העצמי ולעמוד בתשלומים החודשיים.

עוד חשוב להכיר את…

ניצול זכויות הבנייה בבניין הדירות – תיק הבניין שנמצא ברשות המקומית במחלקת ההנדסה, יספר לכם את כל המידע הנדרש לגבי מצב זכויות הבניה בבניין בו תרכשו את הדירה שלכם. שימו לב: אם קיימת במבנה בנייה לא חוקית – לפי החוק, האחריות לכך עלולה לפול גם עליכם.

כאשר מדובר בבניין מגורים ישן, זו הדרך שבה תוכלו לבדוק את מצב הדברים לפני הרכישה:

 • לברר האם בעלי דירות במבנה ביצעו בנייה לא חוקית, עם או ללא היתר הרשויות.
  • במקרה של בניה עם היתר, לבדוק האם היו הסכמות מיוחדות לאותה בניה חריגה שעלולה להגביל את זכויות הבניה שלכם.

בדיקה תכנונית שמתמקדת בזכויות בניה שנוצלו (עם היתר או בלעדיו), אמורה להשפיע על ההחלטה שלכם לרכוש את הדירה כי יש לה השלכות גם על מכירת דירה זו בעתיד.

חלוקת הרכוש המשותף – כול בניין מגורים כולל גם רכוש משותף, כמו הלובי, המעלית, חדר המדרגות או הקרקע מסביב לבניין. חשוב לבדוק כיצד אחוזי ההחזקה (או אם קיימת הצמדה) של הרכוש המשותף (האם חולקה בין הדיירים באופן שווה), משפיעה על אפשרויות השימוש שלכם ברכוש המשותף ועל עלות התשלום השנתי לוועד הבית.

בדיקות בעלות וזכויות – לפני הרכישה חשוב לבדוק את ההיבטים הבאים:

 • כל מה שקשור לתנאי חכירת הנכס שנמצא בבעלות המדינה
  • מצבו הקנייני של הנכס כפי שהוא מופיע בפנקס הזכויות
  • קיומו של אישור זכויות (מהקבלן / היזם, או מהחברה המשכנת)

לסיום, גם אם מצאתם את דירת החלומות, אל תוותרו על הבדיקות הנדרשות שיבטיחו לכם רכישת דירה שלא טומנת בחובה מוקשים שתצטרכו להתמודד איתם בעתיד….

אז מה היה לנו בכתבה:

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!