שיפוץ בית משותף – איך למנוע סדקים בבטון?

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

בטון נחשב לחומר בנייה חזק ויציב, אבל הוא עדיין מושפע ממזג האוויר, מרטיבות ומתזוזות של האדמה והבניין המשותף.  בכל מצב כזה יכולים להיווצר סדקים בלתי מבוקרים בבטון, שחלקם עלולים להיות מסוכנים. הסדקים יכולים, למעשה, להיווצר כבר משלב יציקת הבטון, בגלל הכיווץ של הבטון בזמן שהוא מתייבש.

אז איך שולטים בהיווצרות הסדקים ?  – על ידי ניסור חריצים מבוקרים בבטון. יצירת סדק מבוקר בבטון מחלישה את היציקה לאורך הסדק כך שהבטון מתרחב ומתכווץ לאורך הסדק שיצרנו באופן מכוון ולא נוצרים סדקים אקראיים.

הבאנו עבורכם את כל התשובות לשאלות מתי, היכן, איך וכמה בכל הקשור לחיתוך הבטון באופן נכון.

מתי ליצור את החריצים בבטון?

חיתוך מוקדם מדי כשהבטון עדיין רך במסגרת בניה חדשה או פרויקט שיפוץ בניין משותף עלול לגרום להיפרדות של חלקיקי הבטון והתפרקות של היציקה כמו גם לבלאי של להב הניסור. ניסור מאוחר מדי לא יאפשר שליטה בסדקים האקראיים שנוצרים בבטון בזמן ההתכווצות.

כעיקרון, במזג אוויר חם, יש להתחיל בניסור בטון לא יותר מארבע שעות אחרי יציקת הבטון. לעומת זאת, במזג אוויר קר יותר, יש להמתין 12 שעות לאחר הנחת הבטון, כדי לאפשר לבטון להתקשות.

כדי למנוע בלאי של להב המסור או התפרקות הבטון הימנעו מהפעלת לחץ גדול מדי על להב המסור והשתמשו בלהב המתאים לחיתוך ובמהירות המתאימה, על פי סוג הבטון.

היכן ליצור את החיתוכים בבטון?

לפני שמתחילים בניסור הבטון, חשוב לבחור היכן ייעשו החתכים הללו. באופן עקרוני, המרווחים בין החיתוכים צריכים להיות בכפולות של 24 עד 36 מעובי הבטון, באישור מהנדס בניין. גודל המרווחים תלוי, בין היתר, בחיזוקים של הבטון ובמהירות שהוא מתכווץ.

כדי לוודא שהחריצים נעשים בצורה נכונה, נסו ליצרו צורות מרובעות בקווים מתמשכים והשתדלו להימנע מיצירת החריצים באזורים שבהם יש חיזוקי ברזל.

כמה עמוק לבצע את החריצים?

כלל האצבע קובע שעומק החריץ צריך להיות בין רבע לשליש מעובי לוח הבטון, ובהתאם להוראות מהנדס הבניין. אם החריץ עמוק מדי, לא תתאפשר חלוקת לחץ נכונה בין שני צדי הסדק ואם החריץ שטחי מדי, עלולים להיווצר סדקים בלי מבוקרים.  

איך כדאי לבצע את ניסור בטון?

לאחר שווידאת את עובי לוחות הבטון, אורכם וסוג הבטון, סמן את קו החריצים לאורך הבטון בגיר. אפשר ללהב להגיע לעומק הנדרש ורק אז תתחיל להניע אותו לאורך הקו שסימנת.

אל תסובב או תטלטל את המסור ואל תאפשר ללהב להסתובב בחיתוך מאחר וזה יגרום לבלאי של הבטון, השתמש בלהב יהלום עם מתכת רכה לחיתוך בטון מזוין ותמיד תוודא שאתה מבצע את העבודה עם ציוד מיגון מלא.

כל הטיפים נמסרו לנו ע"י חברת יהלומי ניסור וקידוח בטון

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

חברת ניהול  בחריש

חריש היא ללא כל ספק העיר המרכזית, החשובה והמפותחת ביותר בישראל. חריש היא הלונדון של אנגליה,חריש היא המנהטן של ניו יורק, הפריז של צרפת והטורונטו

קרא עוד »

חברת ניהול  בעומר

עומר היא ללא כל ספק העיר המרכזית, החשובה והמפותחת ביותר בישראל. עומר היא הלונדון של אנגליה,עומר היא המנהטן של ניו יורק, הפריז של צרפת והטורונטו

קרא עוד »

חברת ניהול  ביפו

יפו היא ללא כל ספק העיר המרכזית, החשובה והמפותחת ביותר בישראל. יפו היא הלונדון של אנגליה,יפו היא המנהטן של ניו יורק, הפריז של צרפת והטורונטו

קרא עוד »

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

Open chat
אנחנו זמינים גם בוואטסאפ