תקנון בית משותף


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

לכל בית משותף ישנו תקנון המסדיר את היחסים בין בעלי הדירות בבניין, את הזכויות של כל אחד מהדיירים ואת החובות שלהם. במקרים מעטים בלבד, טורחים הדיירים לגבש תקנון מוסכם משל עצמם, אך ברובם המכריע של המקרים ובהיעדר תקנון בית משותף מוסכם, חל על המבנה התקנון המצוי המהווה תוספת לחוק המקרקעין. למה נועד התקנון? מה הוא כולל בתוכו? על כך בשורות הבאות.

מהו תקנון בית משותף?

מעצם הגדרתו, בית משותף הוא מבנה בו מתגוררים מספר דיירים שונים כשלכל דייר יש את דירתו הפרטית על השטח הפרטי שלו, ולכולם יחד ישנו גם הרכוש המשותף בבניין. מאחר ומדובר במודל מגורים שיתופי, ישנו צורך להגדיר את האופן בו ינוהל המבנה, החל מתשלום חשבונות החשמל וניקיון חדר המדרגות ועד ביצוע איטום גג, תפעול מערכות משותפות, תחזוקת גינה ועוד. כל זאת נקבע למעשה באמצעות ועד הבית של הבניין או באמצעות חברת ניהול חיצונית אותה שוכרים דיירי הבניין.

על הכל מנצח למעשה תקנון בית משותף שהוא מסמך המפרט את כל הכללים על פיהם יתנהלו מערכות היחסים בין הדיירים בבניין, את זכויותיהם של הדיירים השונים ולא פחות מכך, את חובותיהם.

שני סוגים של תקנון בית משותף

תקנון בית משותף יכול להיקבע באמצעות בעלי הדירות בבניין על דעת עצמם ובינם ובין עצמם, וכל זאת בתנאי שהתקנון עומד בהוראות החוק החלות לגביו. כך למשל, לא ניתן לחייב דייר בבניין להתחייבות או תשלום מסוים ללא הסכמתו, ואם חובה זו מוגדרת בתקנון המוסכם היא אינה חוקית ואין לה כל תוקף. תקנון המגובש על ידי בעלי הדירות נקרא תקנון מוסכם.

לחילופין, ומאחר וחייב להיות תקנון לכל בית משותף, בהיעדר תקנון מוסכם, על הבניין יחול התקנון המצוי. המדובר בנוסח תקנון המצורף כתוספת לחוק המקרקעין, ומהווה מעין ברירת מחדל עבור כל המבנים המשותפים שאין בהם תקנונים מוסכמים.

מה כולל תקנון בית משותף?

על התקנון להתייחס לכל הסוגיות שעולות או עשויות לעלות בניהול והתנהלות הבית המשותף כמו למשל החלטה של שיפוץ בניין , או הוספת מרפסות תלויות ובכלל זה: מינוי ועד בית, כינוס וניהול אספות דיירים, תחזוקה ואחזקה של הרכוש המשותף, ביצוע תיקונים ועבודות חריגות ברכוש המשותף, השתתפות כל בעל דירה בהוצאות הרכוש המשותף, מס ועד, ניהול חשבון בנק, הצמדת רכוש משותף לדירה וכדומה. תקנון מוסכם יכול להמשיך ולכסות נושאים נוספים בהתאם למאפיינים של הבניין הנדון. כך למשל, בבניין גדול שבו מועסק עובד תחזוקה קבוע, ייקבעו גם כללי ההעסקה שלו, לרבות קרן פנסיה ותנאים סוציאליים וכן הלאה.

תקנון בית משותף

מה קורה במקרה של הפרת התקנון?

מרגע שגובש התקנון אין עוד מה לעשות בו, אלא אם עולה הצורך בכך, קרי עולה החשש שסעיף מסעיפי התקנון הופר. כך למשל, עלול להיווצר מצב בו אחד מבעלי הדירות מצמיד לעצמו חלק מהרכוש המשותף (למשל פותח פתח לגינת הבניין והופך אותה לפרטית שלו). במקרה כזה, יכולים דיירי הבניין לדרוש מאותו דייר לחדול ממעשיו בהתאם להוראות התקנון, אך אם מסרב הדייר לעשות כן, יכולים הדיירים להגיש תביעה למפקח על הבתים המשותפים/ המפקח על רישום מקרקעין.

תביעה זו היא כמו תביעה משפטית לכל דבר ועניין, והחלטת המפקח כמוה כפסק דין. את התביעה כדאי לערוך ולהגיש בסיוע עורך דין מקרקעין או איש מקצוע המתמחה בתחום של בתים משותפים, ומרגע הגשת התביעה ההכרעה בה צפויה להתקבל בתוך מספר שבועות, והיא מחייבת את כל הצדדים הנוגעים לה, בין שבצורת צו מניעה ובין שבצורת מתן צו עשה.

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

איתור נזילות

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה נזילה בבית יכולה להסב נזק מהותי מאוד למבנה עצמו ואי

קרא עוד »

דלתות ברזל כמה עולה

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה אם אתם חושבים על דלתות ברזל לבית שלכם, חשוב מאוד

קרא עוד »

אודות

אנו מציעים לכם חיסכון כספי בניהול הבניין המשותף לחברתנו ניסיון של 10+ שנים בשליווי בניינים משותפים וחיסכון כספי של עשרות אחוזים. אנו מתמחים בחיסכון עלויות בתחום הביטוח של הבניין המשותף שלכם, עלויות חברת הניהול, חיסכון בעלויות חיטוי מאגרי המים שלכם, חיסכון בעלויות חברת הניקיון, חיסכון בעלויות חברת המעליות ועד . פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

צרו קשר למידע נוסף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

Open chat
אנחנו זמינים גם בוואטסאפ