ביטוח בניין משותף

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ביטוח בניין משותף הוא אינו נושא שכיח בישראל, אם כי בהחלט מדובר בנושא חשוב שראוי לתת עליו את הדעת. את נושא הביטוח יש לכסות במבט כולל, הלוקח בחשבון את השטחים הפרטיים שנמצאים בבעלותם המלאה של בעלי הדירות בבניין מחד ואת השטח המשותף המשתייך לכלל הדיירים יחד מאידך. מהם סוגי הביטוח שניתן לעשות בבניין משותף ולאיזו מטרה? על כך בשורות הבאות.

למה נדרש ביטוח בניין משותף?

כאמור, כאשר עוסקים בנושא הביטוח של בית משותף, חשוב להבדיל בין השטחים הפרטיים ובין השטחים המשותפים בבניין. ביטוח משותף של השטחים הפרטיים הוא מעין מהלך צרכני חכם של התאגדות כלל הדיירים על מנת להשיג מחיר טוב יותר עבור כל דירה, אך לא בכך עוסק הנושא של ביטוח בניין משותף. ביטוח זה מתמקד בעיקר ברכוש המשותף, קרי בגג, בלובי, בחדר המדרגות, במעלית וכן הלאה.

ביטוח בניין משותף יכול להידרש למגוון צרכים, ובכלל זה ביטוח צד ג' המגן על דיירי הבניין מפני תביעות של אנשים שאינם מתגוררים בבניין ועלולים להיפגע בבניין כתוצאה מנפילה, החלקה או כל פגיעה אחרת. כמו כן, יש מקום גם לבצע ביטוח מבנה עבור השטח המשותף, וזאת במקרה של פגיעה בשטח המשותף בגין שריפה, הצפה או רעידת אדמה. ניתן גם לשלב ביטוח מורחב הכולל גם נזקי מים בגין פיצוץ בצנרת או איטום הגג וכיסויים נוספים שיכולים להיות רלוונטיים לבניין בהתאם למערכות המשותפות המותקנות בו.

אז מהם הביטוחים שמומלץ לרכוש לטובת בניין משותף?

ביטוח בניין משותף הוא מהלך שצריך לכלול מספר ביטוחים מרכזיים:

ביטוח צד ג' – כאמור, ביטוח המכסה את דיירי הבניין מפני תביעות של אנשים זרים שחווים פגיעה כלשהי בבניין בגין שימוש בשטחו או במתקניו

ביטוח מקצועי – ביטוח של וועד הבית, המיועד לבטח את חברי הוועד מפני נזקים הנגרמים כתוצאה מפעילותם במסגרת וועד הבית. כך למשל, מאחר וועד הבית הוא האחראי לייצוג דיירי הבניין כולו, עשויים חברי הוועד לסבול מתביעה של גנן או מנקה הבניין, וביטוח זה יעניק להם את ההגנה הנדרשת.

ביטוח מעביד – במידה והבניין מקיים יחסי עובד מעביד עם עובד קבוע בבניין, יש מקום לשקול גם ביטוח עובד מעביד, שיגן על חברי הוועד האחראים על העסקת העובד.

ביטוח מבנה – ביטוח המיועד להבטיח פיצוי לדיירי הבניין בכל מקרה של פגיעה ברכוש המשותף מכל סיבה שהיא, ובכלל זה שריפה, הצפה, רעידת אדמה, ונדליזם וכדומה.

מי אחראי על קבלת ההחלטות בנושא הביטוח?

ביטוח בניין משותף הוא עניין שדורש את הסכמת דיירי הבניין, וועד הבית לא רשאי לערוך ביטוח כזה ללא הסכמת כלל הדיירים, אלא אם מוכנים חברי הוועד לממן את הביטוח בעצמם. לשם עריכת הביטוח, יש לכנס אספת דיירים, לדון בעניין ולהגיע להסכמה לגבי היקף הביטוח וסוגי הביטוח, ולגבי האופן בו ישפיע הביטוח על מס ועד הבית שיהיה על כל דייר לשלם. בעניין זה, חשוב שכל הדיירים יראו את הדברים מנקודת המבט הנכונה, ויבינו את הערך שביטוח כזה מעניק להם, גם אם הם עצמם אינם חברים בוועד ולכאורה אינם חשופים לסיכונים אליהם חשופים חברי הוועד. חשוב לזכור שחברות בוועד היא התנדבות נטו, ואם חברי הוועד ירגישו כי הם אינם זוכים לתמיכה הנדרשת מהדיירים, הם יכולים לפרוש מתפקידם בכל רגע ולהפקיר את העמדה לדיירים אחרים.

ביטוח בניין משותף כולל בתוכו מספר סוגים של ביטוח, ולכולם יש ערך אך גם עלות. על הדיירים להסכים בצורה משותפת על סוגי הביטוח שייושמו בבניין.

אז מה היה לנו בכתבה:

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!