ועד בית לא מתפקד

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

היחידה לניהול בניינים

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ועד בית לא מתפקד היא אינה תופעה נדירה, אבל הטיפול בבעיה דורש יוזמה של הדיירים, יוזמה שמתחילה קודם כל במודעות לתפקידיו של הוועד ולרמת התפקוד שלו. במרבית המקרים, מודעים הדיירים היטב לכך שהוועד אינו מתפקד, אך בהיעדר רעיונות לפתרונות אפקטיביים, הם מעדיפים שלא להיכנס בכלל לתהליך הפתרון. בשורות הבאות נעמיד לרשותכם את כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לזהות ועד בית לא מתפקד, וגם לממש את הפתרון הטוב ביותר.

מהם תפקידיו של ועד הבית?

בקצרה, ועד הבית צריך לדאוג לכל מה שדורש טיפול בבניין, החל מתחזוקת הגינה, דרך תפעול של מערכות מרכזיות וכלה בניהול הפנסיה והתנאים הסוציאליים של עובד קבוע בבניין, במידה ויש כזה. ביתר פירוט, ועד הבית אחראי על שגרת ניהול הבניין, ובכלל זה תחזוקת גינה, ניקיון הבניין, ביצוע תיקונים שוטפים, תחזוקת מערכות משותפות ותפעולן, גביית כספי וועד, ביצוע תשלומים (חשמל וכדומה) ועוד. בנוסף, אחראי ועד הבית על טיפול בבעיות שמתעוררות מעת לעת, ובכלל זה איטום של גג המבנה, החלטה וניהול תהליכי שיפוץ וכן הלאה. ועד הבית אחראי גם על ייצוג דיירי הבניין מול צדדים שלישיים, ובכלל זה עירייה, חברת חשמל, עובדים קבועים, קבלני משנה וכדומה.

חשוב לציין כי לוועד הבית אין סמכות לקבל החלטות על דעת עצמו, מבלי שהדיירים הסמיכו אותו לכך. במרבית המקרים, הוועד מוסמך לטפל בעניינים השוטפים כראות עיניו ובצורה סבירה, אך כאשר מתעורר עניין חריג, עליו להביא את הדברים בפני דיירי הבניין.

אחרי שאמרנו את כל זה, וועד הבית אחראי גם לעדכן את הדיירים בקורה בבניין, לכנס אספות דיירים מעת לעת ולהקפיד על כך שלכל דייר ניתנת ההזדמנות להיבחר לוועד, וכן לערוך את הבחירות לוועד במועדן, למעט אם הדיירים הסמיכו מראש את הוועד להמשיך בתפקידו.

איך יודעים שהוועד אינו מתפקד?

ניתן לזהות ועד בית לא מתפקד בקלות רבה מאוד. במרבית המקרים, ניקיון הבניין יתנהל כשורה, חשבון החשמל של חדר המדרגות ישולם כשורה, אך מעבר לכך שום דבר לא קורה. הגינה מוזנחת, הלובי וחדר המדרגות סובלים מהזנחה, אספות דיירים לא נערכות כלל ובכל פעם שצץ נושא מסוים שיש להחליט עליו בין הדיירים, העניין הופך למסובך מאוד, נמרח לאורך זמן ולעיתים לא מטופל בסופו של דבר. במרבית המקרים, הדיירים מרגישים זאת על בשרם ואין צורך ליידע אותם כי הוועד שלהם לא מתפקד. מה שחסר להם הוא הידע כיצד עליהם לפעול במצב כזה.

מה עושים כשהוועד אינו מתפקד?

אם וועד הבית שלכם אינו מתפקד, הדבר הראשון שאתם רוצים לעשות הוא לכנס אספת דיירים ביוזמתכם. הכינו שלט הכולל את נושא האספה ומועדה, תלו אותו בחדר המדרגות ופנו לדיירים בבקשה להיות נוכחים באספה לאור חשיבותה. באספה תוכלו להציע שני פתרונות:

  • החלפת וועד הבית – עריכת בחירות לוועד הבית כשכל אחד מדיירי הבניין יכול להגיש את מועמדותו. במרבית המקרים, במבנים בהם יש ועד בית לא מתפקד והנושא אינו מטופל לאורך זמן, אפשר בהחלט להניח שאף אחד מהדיירים האחרים אינו רוצה באמת להחליף את הוועד, אבל את האופציה הזאת חייבים להעלות בכל מקרה.
  • שכירת חברת ניהול חיצונית – זהו למעשה הפתרון הטוב ביותר לכל בניין כתחליף לוועד הבית. החברה החיצונית דואגת לכל מה שצריך לדאוג בבניין, ועלות השירות מתחלקת בין כלל הדיירים כך שהמעמסה על כל דייר היא מינורית, אבל השיפור באיכות החיים בבניין הוא עצום.

ועד בית לא מתפקד יכול להוביל לסכסוכים וחיכוכים רבים בין הדיירים, ולא תמיד בחירת ועד חדש אכן תביא איתה את ההבטחה שהיא אמורה להביא. אם ועד הבית שלכם לא מתפקד, כדאי בהחלט לשקול את העברת ניהול המבנה לידי חברה חיצונית המתמחה בתחום וחיה אותו יום יום.

ועד בית לא מתפקד

אז מה היה לנו בכתבה:

תהליך שמאות מקרקעין

תהליך שמאות המקרקעין הוא מרכיב קריטי בתהליך הלוואת המשכנתא. השמאות, המבוצעת בדרך כלל על ידי שמאי מורשה, קובעת את שווי הנכס המדובר. שמאות מקרקעין היא

קרא עוד »
התקשרו עכשיו

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!