ביטוח ועד בית


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

מדוע ועד הבית צריך ביטוח שלא צריכים יתר הדיירים בבניין? איזה סוגי ביטוח נדרשים לטובת ועד הבית? האם יש בסמכות ועד הבית להחליט על עריכת ביטוח לעצמו ללא הסכמת הדיירים? כל מה שרציתם לדעת על ביטוח ועד בית, ממש בשורות הבאות.

מדוע נדרש ביטוח לוועד הבית?

על פי חוק המקרקעין, ועד הבית הוא הגורם שמייצג את הדיירים מול, אפשר לומר, העולם. ועד הבית אחראי על הזמנת בעלי מקצוע ונותני שירותים לביצוע עבודות תחזוקה שוטפות וחד פעמיות בבניין. ועד הבית אחראי על ניהול חשבון הבנק המשותף של הבניין וטיפול בהכנסות מגביית מיסי ועד והוצאות בצורת תשלומים על שירותים שונים שצורך הבניין. ועד הבית גם אחראי לייצג את דיירי הבניין מול הרשויות ואפילו בהליכים משפטיים.

בתוך כל תחומי האחריות הללו, עלולים חברי ועד הבית להיקלע למצב בו נהגו בצורה שאינה עולה בקנה אחד עם החוק, בדרך כלל בשגגה. במקרים אלה, חשוב שלחברי הוועד תהיה הגנה ביטוחית, שלא תעמיד אותם בסיכון של הוצאות כלכליות בשל התנדבותם לוועד הבית לטובת הדיירים כולם. כך למשל, אם חברי הוועד הזמינו חברה לאיטום הגג, ובמהלך העבודה נגרמה פציעה לאחד העובדים ולבסוף התברר כי על פי החוק היבש, היה על וועד הבית לדאוג לכך שבגג יהיה מותקן מעקה גבוה יותר מזה שמותקן, ועל כן עליהם לפצות את העובד שנפצע. במקרה זה, נכנס הביטוח לפעולה וחברת הביטוח היא שתשלם לעובד שנפצע את הפיצוי המגיע לו.

דוגמא נוספת היא אורח של אחד הדיירים בבניין, או אפילו אחד מהדיירים עצמם שמועד בחדר המדרגות ובעקבות בדיקה שנעשית, מתקבלת החלטה מצד הרשויות להטיל את האחריות על דיירי הבניין. במקרה זה, אלו הם חברי הוועד שיישאו באחריות וגם במקרה זה ייכנס הביטוח לפעולה ויישא בכל נזק. סיכון מובנה זה בפעילות בוועד הבית, הוא כמובן אחת הסיבות שבגינה לא מחייב החוק את הדיירים לפעול במסגרת וועד הבית ומגדיר את הפעילות בוועד כפעילות התנדבותית בלבד, שאי אפשר לחייב אף דייר לבצע אותה.

מהם סוגי הביטוחים הנדרשים לוועד הבית?

סוגי הביטוחים הנדרשים לוועד הבית יכולים להשתנות בהתאם להחלטות הדיירים בבניין, אך לרוב מדובר בביטוח מעביד וביטוח צד ג'. ביטוח מעביד יכול להיכנס לפעולה כאשר הבניין מעסיק עובד קבוע בבניין, ואף כאשר מדובר בעובד שמבצע פרויקט ארוך טווח על אף שאינו עובד בפועל של הבניין. ביטוח צד ג' הוא ביטוח נוסף שנדרש לוועד הבית, ותפקידו להגן על חברי הוועד בכל תביעה שתוגש נגד דיירי הבניין בגין נזק שנגרם לצד ג' בתחומי הבניין, לרבות אדם שהחליק, נתקע במעלית, נפל במדרגות או כל סיטואציה אחרת שבמהלכה נוצר נזק.

מי רשאי להחליט על נושא הביטוח?

ביטוח ועד בית הוא נושא כמו כל נושא אחר שעל הדיירים לקבל החלטה מוסכמת. המשמעות היא שההחלטה על הביטוח, עלותו וסוגיו, חייבת להיות של כלל הדיירים על פי התקנון של וועד הבית. לוועד הבית אין את הזכות לקבל החלטות אלה בעצמו, ואין לו את הסמכות לרכוש ביטוח ללא אישור דיירי הבניין, אלא אם הוא מעוניין לשלם על הביטוח בעצמו. אם הדיירים אינם מוכנים לבטח את חברי הוועד, חברי הוועד יכולים לפרוש מתפקידם בכל עת, אך מנגד גם אין להם את הזכות לקבל החלטות בנושא זה בעצמם וללא הסכמת כלל הדיירים.

ביטוח ועד בית הוא נושא חשוב שיש לתת עליו את הדעת, ואם אתם חברים בוועד הבית, מומלץ להתייעץ עם חברה המתמחה בתחום הניהול של בתים משותפים בכדי לקבל מידע נוסף בעניין.

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

איתור נזילות

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה נזילה בבית יכולה להסב נזק מהותי מאוד למבנה עצמו ואי

קרא עוד »

דלתות ברזל כמה עולה

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה אם אתם חושבים על דלתות ברזל לבית שלכם, חשוב מאוד

קרא עוד »

אודות

אנו מציעים לכם חיסכון כספי בניהול הבניין המשותף לחברתנו ניסיון של 10+ שנים בשליווי בניינים משותפים וחיסכון כספי של עשרות אחוזים. אנו מתמחים בחיסכון עלויות בתחום הביטוח של הבניין המשותף שלכם, עלויות חברת הניהול, חיסכון בעלויות חיטוי מאגרי המים שלכם, חיסכון בעלויות חברת הניקיון, חיסכון בעלויות חברת המעליות ועד . פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

צרו קשר למידע נוסף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

Open chat
אנחנו זמינים גם בוואטסאפ