מרפסות הן הדרך הנעימה והקלה לפתוח את הבית אל העולם ולאפשר לכם מקום קטן משלכם לאירוח ולבילוי בשעות הפנאי. יש כמה סוגי מרפסות שאפשר לקחת בחשבון, בכפוף לנתוני המבנה שלכם ולהיתרים שתוכלו להשיג מהרשויות. עם זאת, יש להוספת מרפסות סייגים ומגבלות שיש להכיר. להלן כמה עצות וטיפים להוספת מרפסות בדרך הנכונה.

מדוע כדאי להוסיף מרפסות תלויות ?

לפני שבודקים את סוג המרפסת שמתאים לכם, מומלץ לחשוב קודם למה אתם רוצים אותה ומהו תפקידה בביתכם. למרפסות שונות יתרונות וחסרונות שכדאי לקחת בחשבון, כך גם תקבלו כיוון לבחירת המרפסת הנכונה לכם מכל הסוגים הקיימים.

מהם החסרונות של הוספת מרפסת תלויה שכדאי לקחת בחשבון בכל זאת?

האם בכל מקום אפשר להוסיף מרפסת תלויה, ובמה זה כרוך?

מהו ההליך הנדרש להוספת מרפסת בבית?

מה עוד חשוב לדעת על הוספת מרפסת?

בטיחותית, אסור להכיל במרפסת אחת יותר מ-50 איש, כאשר החישוב של התקן הישראלי הוא 350 ק"ג למ"ר. כך שאם האנשים כבדים יותר חובה להשגיח שמספר האנשים יפחת. החישוב הוא מרפסת של 12 מ"ר = 4,200 ק"ג. עומס גבוה יותר מחייב חישוב חומרים ומפרט טכני שונה בהתאם.

עלויות הבנייה של מרפסת מסתכמות בכמה אלפי שקלים למ"ר, כך שהמרפסת כולה יכולה לעלות כמה עשרות אלפי שקלים, תלוי בחומרים ובשיטת הבנייה. הבנייה עצמה לא אמורה להימשך זמן רב מדי.

הוספת מרפסת תלויה בבית פרטי

בית פרטי צריך היתרים ואישורים בכל שינוי, כמו כל בניין משותף, אלא שברור כי ההליך הרבה יותר פשוט משום שאין בדרך כלל שכנים שיתנגדו, אלא אם כן מדובר במקרים מיוחדים. לאחר קבלת האישורים מתקדמים בעזרת אנשי המקצוע והקבלנים לתכנון המפרט ובניית המרפסת.

הוספת מרפסות תלויות במסגרת תמ"א 38

לתמ"א 38 יש כמה מסלולים וכולם נועדו לצורך התחדשות עירונית, לחיזוק המבנים נגד רעידות אדמה ותוספת ממ"ד בבניינים שנבנו לפני החוק שחייב זאת. הוספת מרפסת היא אחד הבונוסים שניתנו לדיירים במסגרת זאת ורבים מנצלים זאת כדי להשביח את ערך דירתם וליהנות מכך.

במסגרת זו ההליך הרבה יותר פשוט מבחינתכם. יש מי שמתכנן, מחשב, מודד, רץ לוועדות התכנון והרשויות המקומיות בשבילכם, וכל מה שנותר לכם לעשות הוא להסכים ולחתום, לאחר שקיבלתם הסברים מה אתם מקבלים והאם יש לכם השתתפות עצמית כלשהי בעלויות הבנייה.

יש לדעת כי לא בכל תמ"א 38 יש עלויות נוספות שלכם, אם הסכמתם שהקבלן יבנה דירות נוספות על הגג וירוויח ממכירתן. בבניינים אחרים שבהם אין תוספת קומות עליכם להשתתף בעלויות התוספות, אבל תרוויחו לא רק מרפסות יפות אלא גם השבחה של הבניין כולו בגלל שיפוץ ושיפור החזות והשטחים המשותפים, כולל אולי חניון או מגרש חניה, חצר ומחסנים.

מתי תיהנו מתוספת מרפסת בתמ"א 38 ללא עלויות נוספות מכיסכם? רק אם לקבלן יהיה רווחי להוסיף דירות על הגג שלכם והן יכסו את עלויות השיפוצים בבניין שלכם, וגם יניבו לו רווחים נאים. זאת הסיבה שבבניינים ישנים מדי בשכונות שאינן מבוקשות קבלנים נמנעים בדרך כלל מתוספת בנייה על חשבונם, ולכן הדיירים חייבים לעשות את המאמץ לגייס כסף לבניית תוספת שכזאת.

אילו מרפסות שמש אפשר להוסיף לבניינים?

יש כמה וכמה סוגי מרפסות שאתם יכולים להוסיף לבניין שלכם בהתחשב במפרט הטכני, בחומרים, בתכנון האדריכלי ובסגנון ובמראה של הבניין. כאן חשוב להתייעץ עם מומחים כמו אדריכלים ומהנדסים, משום שעלול לקרות לפעמים שתרצו תוספת של מרפסת שאינה מתאימה לסגנון ולמבנה, ורצוי למנוע טעויות אלה מראש. אז מה אפשר להוסיף?

למה לבנות בבנייה קלה מרפסות שמש?


מכיוון שהתהליך מפיק מעט פסולת ורעש ואורך תקופה קצרה ביותר, ניתן להמשיך להתגורר בדירה עצמה ולחסוך מעבר לדירה זמנית לצורך השיפוץ.

מרפסות פלדה

מרפסת תלויה

מרפסת תלויה היא פתרון מעולה לכל מי שהבנייה הממושכת והמלכלכת מקשה עליו והוא רוצה מרפסת זולה ובטיחותית במהירות. מרפסת תלויה נבנית על בסיס יתדות פלדה שננעצות בקירות ועל תשתית זו אפשר לבנות מרפסות קלות יחסית שתלויה בזווית של 45 מעלות לבניין. המרפסת מוסיפה לכם שטח שיכול לעמוד בעומס מסוים, והיא מחוברת בברגים מיוחדים ויציבים לקירות הבניין עצמו.

מרפסות פלדה

מרפסת פלדה נבנית ללא יציקה וללא חומרים רטובים ממלט, אלא כיחידת מרפסת שנבנית מראש כיחידה שלמה במפעל ייעודי. המרפסת מובלת למקום ביחידה אחת ונבנית בשיטה היבשה שמקילה מאוד על העבודה ומקצרת את זמן ההקמה.

היתרון הגדול ביותר של מרפסות פלדה הוא שהן פוטרות אתכם מההליך הארוך של בנייה ואי נעימות שנגרמת בגלל העבודות והלכלוך הרב. המרפסות יכולות להיות מוקמות בכמה דירות בבת אחת, כך שהבנייה הופכת את כל התוספת לכדאית לכל הבנייה.

המרפסות בטיחותיות ויציבות, עשויות מחומרים בלתי מתכלים ששומרים על איתנותם למשך שנים רבות, מה שהופך את המרפסת לתמורה נאותה למחיר שמשלמים על בנייתה. המראה שלהן אסתטי מאוד ואלגנטי, משום שאפשר להוסיף לקורות הפלדה גם חומרים כמו קורות עץ ודק, או פרגולה, והן ללא ספק לא מוסיפות משקל עודף על יסודות בניינים ישנים. זו הרי אחת הדאגות הגדולות ביותר בזמן בנייה של תוספות מודרניות למבנים ישנים.

מרפסות שמש

מרפסת שמש היא כנראה המבוקשת ביותר מכל המרפסות, משום ששי לה אין ספור אפשרויות לניצול, מלבד האסתטיקה שלה. קבלנים רבים מוסיפים אותה כבר היום לבניינים החדשים שהם בונים, ובבניינים ישנים מחפשים בדרך כלל את ההיתכנות להוספת מרפסת שמש זו לבניין.

מרפסות שמש

מהי מרפסת שמש? – מרפסת שמש היא מרפסת פתוחה המחוברת לבניין, שיכולה לבלוט מהבניין החוצה, שאין לה גגון והיא חשופה לגמרי או בחלקה לשמש, מכאן שמה. המרפסת יכולה להיות מונחת על גג הקומה שמתחתיה או להיות תלויה באוויר.

מרפסות שמש כאלה משמשות אנשים לבניית גינה ירוקה גם בגבהים, או הפיכתה למתחם בילוי ואירוח או אפילו לשטח משחקים נוסף לילדים. המרפסות המוכרות ביותר הן מרפסות שמש שיש להן גם קירוי זכוכית שקוף כדי למקסם את ההנאה מהשמש, והן אסתטיות מאוד ומוסיפות חן לבניין. זוהי למעשה החצר או הגן שאינכם יכולים להרשות לעצמכם כשאתם גרים בבניין רב קומות.

אצל מי זה אפשרי?

בכפוף להיתרי בנייה זה מותר ואפשרי בכל בניין שהמפרט הטכני שלו מאפשר תוספת מרפסות, וכמובן בכפוף להסכמת הדיירים בבניין. המרפסות יכולות להיות תוספת נאה גם לדיירים האחרים ולכן כדאי לנסות לשכנע אותם להצטרף למאמץ.

איזה סוג של מרפסת שמש כדאי להוסיף?

המרפסת שאתם מוסיפים צריכה להתאים לתפקידה, ולכן אדריכל ומהנדס יסבירו לכם אילו אפשרויות עומדות בפניכם כאשר אתם בונים אותה. המרפסת יכולה להיות תלויה באוויר כשהיא בולטת לגמרי מחוץ לבניין, או מונחת על גג שמתחתיה, אם מדובר בניין מדורג או כזה שיש לו תוספת בנייה שלא ניצלתם בעצמכם להוספת חדר, או להיות בליטה חלקית כהארכה של מרפסת שמתחילה בדירה אבל אתם רוצים "למשוך" אותה מעט החוצה כדי לנצל לגמרי את השטח כדי להגדיל את הדירה.

מה אפשר לעשות במרפסת שמש?

מרפסות תלויות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *