ניהול ועד בית


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניהול ועד בית היא משימה פשוטה רוב הזמן, אבל לעיתים יכולה ללכת ולהסתבך. כמו כן, בבניינים משותפים גדולים יכולה משימה זו להיות מורכבת מן הרגיל, ולדרוש הרבה זמן ותשומת לב מחברי הוועד. מה כולל תהליך הניהול של ועד הבית ומהן האלטרנטיבות הקיימות לניהול הוועד, או במילים אחרות לניהול הבניין ואחזקתו? על כך בשורות הבאות.

מהו ועד בית על פי החוק?

נושא ועד הבית בבניינים משותפים מעוגן בחוק המקרקעין בסעיפים 65-71. על פי החוק, ועד הבית הוא נציגם של דיירי הבית המשותף ואחראי על הניהול השוטף של הבניין, אחזקתו ותיקון תקלות במערכות הבניין וברכוש המשותף. על פי החוק, בכל בית משותף חייב להיות ועד בית, המתמנה על פי הוראות התקנון החל בבניין. במידה ודיירי הבניין לא גיבשו ביניהם תקנון מוסכם, יחול עליהם התקנון המצוי שבתוספת הראשונה לחוק המקרקעין.

ככלל, חברי הוועד נבחרים אחת לשנה במסגרת אספת הדיירים השנתית, אלא אם נקבע אחרת בתקנון המוסכם של הבניין. כמו כן, חברות בוועד הבית היא התנדבותית לחלוטין ולא ניתן לחייב אף דייר להתמנות ו/או להתנדב לוועד הבית. על פי החוק לחברי הוועד מגיע שכר (סמלי) אם כי ברובם המכריע של המקרים, מדובר בהתנדבות גרידא של הדיירים הנבחרים.

מהם תפקידיו של ועד הבית?

כאמור, בבניינים רבים המשימה של ניהול ועד בית היא משימה פשוטה למדי, שעיקרה ניהול שוטף של הבניין, כשרק לעיתים רחוקות נדרשים חברי הוועד לטפל בנושאים מורכבים יותר כמו איטום הגג או הזנקת תכנית תמ"א 38 לחיזוק הבניין. יחד עם זאת, בבניינים רבי קומות בהם ישנן עשרות דירות ומערכות משותפות רבות (הסקה מרכזית, מערכות לחץ מים וכדומה), יכולה המשימה להיות מורכבת יותר. במקרים בהם מעסיק הבניין עובדים קבועים לתחזוקת המבנה, מדובר גם ביחסי עובד מעביד שיש לנהל, מה שמוסיף למורכבות העניין

בסך הכל, את תפקידי הוועד במסגרת ניהול ועד בית ניתן למנות כדלהלן:

  • פתיחת חשבון בנק לטובת הבניין וניהולו
  • גביית תשלומי ועד מהדיירים והפקדתם בחשבון הבנק
  • ביצוע תשלומים לצדדים שלישיים ונותני שירותים העמלים על תחזוקת הבניין (חברת החשמל, חברת ניקיון, חברת גינון וכדומה)
  • ניהול כספי הוועד לרבות ספר הכנסות והוצאות ועריכת דו"ח שנתי שיוצג באספה השנתית
  • ייצוג דיירי הבניין בהליך משפטי או במשא ומתן הקשורים לבית המשותף

מאחר ומדובר בתפקיד התנדבותי למדי, יכול כל חבר ועד לפרוש בכל עת אם הוא מרגיש שאינו יכול עוד לשאת באחריות. במקביל, יכול כל דייר אחר, בהסכמת יתר הדיירים, להתמנות לוועד אם הוא חושב שיוכל לטפל בענייני הבניין בצורה טובה יותר.

מהן האלטרנטיבות לניהול ועד בית?

ניהול ועד בית יכול להעמיס מאוד על הדיירים, בעיקר אם מדובר בבניין מרובה משימות ובדיירים עסוקים שעובדים קשה למחייתם. במקרים אלה, ניתן בהחלט ליישם את האלטרנטיבה המקובלת ביותר של שכירת שירותי חברת ניהול לבתים משותפים. חברת הניהול לוקחת על עצמה למעשה את תפקיד הוועד ומבצעת את כל תפקידי הוועד, בדרך כלל בצורה טובה ומקצועית הרבה יותר. היקף האחריות של חברת הניהול נקבע במסגרת ההסכם איתה ובהמשך להסכמת כלל הדיירים בבניין. המשמעות היא שמס הוועד יהיה מעט גבוה יותר על מנת לכלול את דמי הטרחה של החברה, אך דיירי הבניין יכולים להיות רגועים שהכל מטופל ושאיכות החיים שלהם בבניין מובטחת.

בכל מקרה של בעיה בניהול ועד בית בבניין משותף, ראוי ונכון לשקול את האפשרות של שכירת שירותי חברת ניהול. כדאי להעלות את הנושא באספת הדיירים ולבחון מספר אפשרויות לפני קבלת החלטה.

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

איתור נזילות

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה נזילה בבית יכולה להסב נזק מהותי מאוד למבנה עצמו ואי

קרא עוד »

דלתות ברזל כמה עולה

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה אם אתם חושבים על דלתות ברזל לבית שלכם, חשוב מאוד

קרא עוד »

אודות

אנו מציעים לכם חיסכון כספי בניהול הבניין המשותף לחברתנו ניסיון של 10+ שנים בשליווי בניינים משותפים וחיסכון כספי של עשרות אחוזים. אנו מתמחים בחיסכון עלויות בתחום הביטוח של הבניין המשותף שלכם, עלויות חברת הניהול, חיסכון בעלויות חיטוי מאגרי המים שלכם, חיסכון בעלויות חברת הניקיון, חיסכון בעלויות חברת המעליות ועד . פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

צרו קשר למידע נוסף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

Open chat
אנחנו זמינים גם בוואטסאפ