תיק בית משותף

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

היחידה לניהול בניינים

מהו תיק בית משותף? היכן אפשר למצוא אותו ואילו פרטים נדרשים בכדי לאתר אותו? מתי הוא יכול לסייע? תיק בית משותף הוא פריט מפתח בפתרון סכסוכי שכנים ובפתרון בעיות המתעוררות בהתנהלות ובניהול של בתים משותפים. בשורות הבאות נפרט את תוכנו של התיק, את מקום אחסונו ואת האופן בו ניתן לקבל אותו.

מהו תיק בית משותף?

כל מבנה בישראל, הכולל שתי דירות נפרדות ומעלה נחשב לבית משותף. על הבית להירשם כבית משותף בפנקס הבתים המשותפים של רשם המקרקעין. בהיעדר רישום כזה, לא ייחשב המבנה לבית משותף, וההתייחסות של הרשויות לכל יחידות הדיור שבו תהיה כאילו היו יחידה אחת שלמה. רישום בית משותף הוא למעשה התהליך של רישום בטאבו. כמעט כולם משתמשים בביטוי "רישום בטאבו" אבל לא כולם מבינים מה זה אומר. ובכן כאשר מדובר בבית משותף, רישום בטאבו אומר בדיוק את זה – רישום בית משותף בפנקס רשם המקרקעין.

ברישום הבית המשותף בטאבו נפתח לבניין תיק בית משותף. התיק יכלול שלושה מרכיבי מפתח:

צו רישום בית משותף

הבקשה שהוגשה לצורך רישום הבית המשותף וצו הרישום שניתן על ידי רשם המקרקעין בעקבותיה

תקנון בית משותף

תקנון הבית המשותף כולל את כל ההוראות וההסכמות בין בעלי הדירות בבית המשותף, ביחס לניהול מערכות היחסים ביניהם, ביחס לזכויותיהם וביחס לחובותיהם ברכוש המשותף. לא בכל תיק בית משותף ישנו תקנון, שכן לא כל הדיירים בבתים משותפים טורחים או רואים צורך בגיבוש תקנון מוסכם כזה. במקרה שאין תקנון בתיק, על המבנה יחול התקנון המצוי, המופיע בתוספת הראשונה לחוק המקרקעין.

תשריט בית משותף.

תשריט בית משותף הוא מסמך הכולל את כל פרטי הבניין כולו ואת פרטי הדירות/ יחידות הדיור שבו. התשריט יכלול את הכתובת המדויקת של הבניין, את הגוש והחלקה בהם הוא ממוקם, וכן את החלקה של כל דירה, את הקומה בה היא ממוקמת, את מספר החדרים שבה, את שטחה וכן הלאה. בנוסף, יכול התשריט שרטוטים של הבניין עצמו ושל כל הדירות הנמצאות בו.

למה צריך תיק בית משותף?

תיק בית משותף הוא למעשה מסמך העל המייצג את המבנה מול הרשויות, אך לא רק. תיק זה הוא גם כלי שעומד ושמור לרשות הדיירים בבניין לצרכים שונים. גם דיירים שרכשו דירה בבניין שנים לאחר שנבנה, או דיירים שלא טרחו לשמור את החומרים שקיבלו בעת רכישת ביתם בבניין כשהיה חדש, יכולים לגשת למסמכים אלה השמורים בתיק הבית המשותף.

הצורך במסמכים אלה יכול לעלות במגוון רחב של סיטואציות, החל מפתרון סכסוך שכנים ביחס למחלוקת על שטח הנמצא ברכוש המשותף של הבניין, דרך בקשות לביצוע הרחבות ותוספות בנייה וכלה בטיפול בתביעות המוגשות למפקח על הבתים המשותפים על מנת שיכריע בסכסוך בין בעלי הדירות או הדיירים בבניין על שיפוץ בניין משותף לדוגמא.

איך מגיעים אל התיק?

לשם שליפת תיק בית משותף , יש לפנות אל רשם המקרקעין במשרד המשפטים וכיום ניתן לעשות זאת דרך אתר האינטרנט של הרשם. תיקי הבתים המשותפים בישראל פתוחים לעיון הציבור כולו ולכן כל אחד יכול לקבל כל תיק של כל בית משותף. לשם קבלת התיק הנדרש, יש לספק את נתוני הגוש והחלקה של הבניין, או את מספר התיק כפי שהוא מופיע בנסח הטאבו. לאחר שהתיק אותר על ידי המערכת, יש להשלים את התהליך באמצעות תשלום מקוון של אגרה ייעודית, והתיק יסופק לכם במייל או בדואר. חובה לקור את המדריך להוספת מרפסות תלויות שלנו את התהליך ניתן לבצע כמובן גם במשרדי רשם המקרקעין.

תיק בית משותף

 

לכל בית משותף בישראל ישנו תיק הכולל בתוכו את כל הרישומים המתייחסים אליו, ואשר מתויק במשרדי רשם המקרקעין של משרד המשפטים. אחד המסמכים החשובים בתיק זה הוא תשריט בית משותף. מהו אותו תשריט? מה הוא כולל ומתי צריך או אפשר לעשות בו שימוש? כל התשובות בשורות הבאות.

מהו תשריט בית משותף ומהם הנתונים המופיעים בו?

תשריט בית משותף הוא מסמך זיהוי של הבניין והוא כולל בתוכו את כל הפרטים לזיהוי הבניין בשטח ולזיהוי יחידות הרישום בו. בכלל זה, כולל התשריט את הגוש והחלקה של המבנה כולו ואת כתובתו המדויקת. בהמשך, כולל התשריט את הפרטים של כל אחת מיחידות הדיור במבנה, לרבות מספר דירה, קומה, שטח, מספר חדרים, מס' חלקת משנה של הדירה, מספר הדירה בתשריט, חלקה של כל יחידה בשטח המשותף וכן הלאה. לבסוף כמובן, מופיע תשריט של הבית המשותף, ובו מתואר המבנה בצורה גרפית. תשריט זה כולל שרטוט של המבנה כולו ביחס לרחוב בו הוא ממוקם, וכן שרטוטים של כל יחידות הדיור, כל אחת בנפרד.

היכן נמצא התשריט?

תשריט בית משותף הוא מסמך שאותו אפשר למצוא בתיק המבנה ברשם המקרקעין. כאשר אנו אומרים "רישום בטאבו" זוהי בדיוק הכוונה. רישום זה אינו כולל רק את עצם קיומו של המבנה בכתובת מסוימת, אלא כולל שורה ארוכה של מסמכים טכניים, חוקיים והנדסיים לגבי המבנה. את כל המסמכים הללו אפשר למצוא בתיק המבנה הנמצא במשרדי רישום המקרקעין במשרד המשפטים.

מתי עולה הצורך בתשריט בית משותף?

תשריט בית משותף הוא כאמור מסמך מפורט מאוד הכולל בתוכו את כל הפרטים אודות הבניין המשותף, הן כיחידה אחת והן עבור כל אחת מהדירות במבנה. המשמעות היא שבכל עת שבה מתעוררת מחלוקת או חוסר וודאות ביחס לאופן חלוקת הרכוש המשותף במבנה, ניתן לפנות לתשריט ולקבל את המידע המלא. כך למשל, כאשר רוצים לברר מהו חלקה של דירה מסוימת ברכוש המשותף או כאשר אחד מהדיירים במבנה טוען כי שטח מסוים שייך לו והוא רשאי לפלוש אליו או לבנות עליו, ניתן לפנות אל התשריט ולבדוק את הפרטים לאשורם. הפרטים המופיעים בתשריט הם הקובעים ועל פיהם יישק דבר.

כיצד ניתן להזמין תשריט בית משותף?

ככלל, נתוני מבנים משותפים בישראל הם נתונים החשופים לציבור וכל אדם יכול לצפות בהם. ישנם מקרים מסוימים בהם פרטים אלה עשויים להיות חסויים, אך מדובר במקרים מסוימים וספציפיים בלבד. בהתאם לכך, בכדי לעיין בתשריט יש לפנות לרשם המקרקעין ולהזמין את התשריט עבור המבנה בהתאם לכתובתו המדויקת ולנתוני הגוש והחלקה שלו. את ההזמנה ניתן לבצע גם באמצעות האינטרנט באתר רשם המקרקעין במשרד המשפטים.

תשריט בית משותף הוא מסמך משפטי  לכל דבר ועניין, שיפוץ בניין משותף ובכל מקרה בו מתעוררת מחלוקת ביחס לחלוקת המבנה וזכויות בעלי הדירות בו, ניתן לעיין בתשריט שייתן את התשובה.

אז מה היה לנו בכתבה:

בלוג
הכפתור האדום

פינוי תכולת דירה

תהליך ההסרה יכול להיות קשה מאוד ומייסר רגשית. הצעד הראשון הוא לוודא שברשותכם כל הכלים הדרושים לעבודה. תצטרכו מכונית או משאית עם נגרר, ארגזים וחומרי

קרא עוד »
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!