תיק בית משותף


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

מהו תיק בית משותף? היכן אפשר למצוא אותו ואילו פרטים נדרשים בכדי לאתר אותו? מתי הוא יכול לסייע? תיק בית משותף הוא פריט מפתח בפתרון סכסוכי שכנים ובפתרון בעיות המתעוררות בהתנהלות ובניהול של בתים משותפים. בשורות הבאות נפרט את תוכנו של התיק, את מקום אחסונו ואת האופן בו ניתן לקבל אותו.

מהו תיק בית משותף?

כל מבנה בישראל, הכולל שתי דירות נפרדות ומעלה נחשב לבית משותף. על הבית להירשם כבית משותף בפנקס הבתים המשותפים של רשם המקרקעין. בהיעדר רישום כזה, לא ייחשב המבנה לבית משותף, וההתייחסות של הרשויות לכל יחידות הדיור שבו תהיה כאילו היו יחידה אחת שלמה. רישום בית משותף הוא למעשה התהליך של רישום בטאבו. כמעט כולם משתמשים בביטוי "רישום בטאבו" אבל לא כולם מבינים מה זה אומר. ובכן כאשר מדובר בבית משותף, רישום בטאבו אומר בדיוק את זה – רישום בית משותף בפנקס רשם המקרקעין.

ברישום הבית המשותף בטאבו נפתח לבניין תיק בית משותף. התיק יכלול שלושה מרכיבי מפתח:

צו רישום בית משותף

הבקשה שהוגשה לצורך רישום הבית המשותף וצו הרישום שניתן על ידי רשם המקרקעין בעקבותיה

תקנון בית משותף

תקנון הבית המשותף כולל את כל ההוראות וההסכמות בין בעלי הדירות בבית המשותף, ביחס לניהול מערכות היחסים ביניהם, ביחס לזכויותיהם וביחס לחובותיהם ברכוש המשותף. לא בכל תיק בית משותף ישנו תקנון, שכן לא כל הדיירים בבתים משותפים טורחים או רואים צורך בגיבוש תקנון מוסכם כזה. במקרה שאין תקנון בתיק, על המבנה יחול התקנון המצוי, המופיע בתוספת הראשונה לחוק המקרקעין.

תשריט בית משותף.

תשריט בית משותף הוא מסמך הכולל את כל פרטי הבניין כולו ואת פרטי הדירות/ יחידות הדיור שבו. התשריט יכלול את הכתובת המדויקת של הבניין, את הגוש והחלקה בהם הוא ממוקם, וכן את החלקה של כל דירה, את הקומה בה היא ממוקמת, את מספר החדרים שבה, את שטחה וכן הלאה. בנוסף, יכול התשריט שרטוטים של הבניין עצמו ושל כל הדירות הנמצאות בו.

למה צריך תיק בית משותף?

תיק בית משותף הוא למעשה מסמך העל המייצג את המבנה מול הרשויות, אך לא רק. תיק זה הוא גם כלי שעומד ושמור לרשות הדיירים בבניין לצרכים שונים. גם דיירים שרכשו דירה בבניין שנים לאחר שנבנה, או דיירים שלא טרחו לשמור את החומרים שקיבלו בעת רכישת ביתם בבניין כשהיה חדש, יכולים לגשת למסמכים אלה השמורים בתיק הבית המשותף.

הצורך במסמכים אלה יכול לעלות במגוון רחב של סיטואציות, החל מפתרון סכסוך שכנים ביחס למחלוקת על שטח הנמצא ברכוש המשותף של הבניין, דרך בקשות לביצוע הרחבות ותוספות בנייה וכלה בטיפול בתביעות המוגשות למפקח על הבתים המשותפים על מנת שיכריע בסכסוך בין בעלי הדירות או הדיירים בבניין על שיפוץ בניין משותף לדוגמא.

איך מגיעים אל התיק?

לשם שליפת תיק בית משותף , יש לפנות אל רשם המקרקעין במשרד המשפטים וכיום ניתן לעשות זאת דרך אתר האינטרנט של הרשם. תיקי הבתים המשותפים בישראל פתוחים לעיון הציבור כולו ולכן כל אחד יכול לקבל כל תיק של כל בית משותף. לשם קבלת התיק הנדרש, יש לספק את נתוני הגוש והחלקה של הבניין, או את מספר התיק כפי שהוא מופיע בנסח הטאבו. לאחר שהתיק אותר על ידי המערכת, יש להשלים את התהליך באמצעות תשלום מקוון של אגרה ייעודית, והתיק יסופק לכם במייל או בדואר. חובה לקור את המדריך להוספת מרפסות תלויות שלנו את התהליך ניתן לבצע כמובן גם במשרדי רשם המקרקעין.

תיק בית משותף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

איתור נזילות

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה נזילה בבית יכולה להסב נזק מהותי מאוד למבנה עצמו ואי

קרא עוד »

דלתות ברזל כמה עולה

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה אם אתם חושבים על דלתות ברזל לבית שלכם, חשוב מאוד

קרא עוד »

אודות

אנו מציעים לכם חיסכון כספי בניהול הבניין המשותף לחברתנו ניסיון של 10+ שנים בשליווי בניינים משותפים וחיסכון כספי של עשרות אחוזים. אנו מתמחים בחיסכון עלויות בתחום הביטוח של הבניין המשותף שלכם, עלויות חברת הניהול, חיסכון בעלויות חיטוי מאגרי המים שלכם, חיסכון בעלויות חברת הניקיון, חיסכון בעלויות חברת המעליות ועד . פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

צרו קשר למידע נוסף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

Open chat
אנחנו זמינים גם בוואטסאפ