ניהול בניינים

ניהול בניינים – איך לבחור חברת ניהול בצורה חכמה

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

היחידה לניהול בניינים

ניהול בנייניםהדיירים לא מוכנים לקחת על עצמם את תפקיד ועד הבית? מרגישים שועד הבית מתנהל בצורה לקויה? בדיוק בשביל המקרים האלה הוקמו חברות לניהול בניינים שתפקידן לנהל עבורכם את ועד הבית ולדאוג לצרכי הבניין. מהן חברות ניהול בניינים? על כך נרחיב במאמר הבא. 

 

מהן חברות ניהול בניינים?

חברות ניהול בניינים הן חברות חיצוניות שהתפקיד שלהן הוא לנהל עבורכם את ועד הבית. חברות ניהול בניינים אחראיות על שני תפקידים מרכזיים. 

התפקיד הראשון הוא ניהול כספי של הבניין. אחד התפקידים הבולטים של ועד הבית הוא לגבות תשלומים מכלל דיירי הבניין. חברות ניהול בניינים ממלאות את התפקיד הזה עבורכם. היא תגבה את התשלומים הנדרשים, תפקיד אותם בחשבון בנק של הבניין ותדאג להוציא דו"חות שנתיים. כמו כן, במידה ויש תקלה שיש לטפל בה, החברות יהיו אלה שידאגו לכך וינהלו את הכסף לשם כך. 

התפקיד השני של חברות ניהול בניינים הוא לדאוג לתחזוקה השוטפת של הבניין. בין החללים המשותפים בבניין יהיו הלובי, המעלית, חדר המדרגות, הגינה ובמקרים מסוימים גם חניון תת קרקעי, בריכה וחדרי כושר. כמו כן יש מערכות רבות בבניין כמו משאבות מים או מערכת כיבוי אש שגם הן דורשות תחזוקה שוטפת על מנת שיתפקדו כראוי. החברות  למעשה דואגות לכל החללים המשותפים בבניין ובמקרה הצורך דואגות לטיפולים ותיקונים דחופים בבניין. 

מדוע הוקמו חברות ניהול בניינים?

כפי שהבנו, חברות ניהול בניינים הן חברות שדואגות לניהול ועד הבית שלנו. אך מדוע בכלל הוקמו חברות כאלה? למעשה יש לכך מספר סיבות. 

הסיבה הראשונה היא שהתפקיד של ועד הבית הוא תפקיד תובעני וקשוח מאוד. מי שלוקח על עצמו את התפקיד צריך לקחת בחשבון שזה עלול לגזול הרבה מהזמן שלו. כחלק מהתפקיד צריך להתייחס לפרטים רבים, להבין בתחזוקה של מערכות הבניין השונות ומה הן מצריכות, ליצור קשר עם אנשי המקצוע השונים, לגבות תשלומים מדיירי הבניין ועוד. כיום, רוב האנשים עובדים שעות רבות ביום ואין להם את הזמן, הפנאי או את היכולת להתעסק בניהול ועד הבית. לכן, קמו חברות ניהול בניינים שעושות זאת עבור דיירי הבניין. 

סיבה נוספת היא שכיום, בבניינים רבים השכנים לא מכירים אחד את השני. בעבר, השכנים היו קרובים והיו ביניהם קשרי חברות  שתרמו לניהול ועד הבית. אך כיום, המנטליות השתנתה, דיירים רבים מסרבים לשלם לועד הבית ולכן בניינים רבים מעדיפים להעסיק חברה חיצונית שתעשה זאת עבורם. 

עוד סיבה שגרמה להקמה של החברות  היא שהתחילו לבנות בניינים רבי קומה. רוב הבניינים החדשים נישאים לגובה של 8 קומות ויותר, מה שהופך את ניהול ועד הבית למסובך יותר. כמו כן, בזכות התקדמות הבנייה גם מערכות הבניין השתדרגו וכיום יש מערכות מסובכות ומתקדמות. רוב הדיירים לא מודעים לתחזוקה הנדרשת למערכות אלה. לדוגמא, בבניינים בהם יש חניון תת קרקעי חשוב מאוד לתחזק את החניון על מנת שלא יצטברו אדים הרעילים לנשימה. מהסיבה הזו, רוב דיירים הבניינים החדשים מעדיפים לתת לחברה מקצועית לנהל עבורם את ועד הבית ואת תחזוקה הבניין והמערכות בו. 

 

טיפים להעסקה של חברת ניהול בניינים

  • חוזה- כאשר אתם רוצים להעסיק חברת ניהול בניינים אתם לא תמיד יודעים שמדובר בחברה מקצועית שתנהל את הבניין בצורה מיטבית. לכן, ההמלצה שלנו היא לחתום על חוזה לשנה מקסימום. בצורה כזו, במידה שלא תהיו מרוצים מהתנהלות החברה תוכלו להפסיק את החוזה ולעבור לחברה אחרת. כמו כן, חשוב מאוד לוודא כי החוזה שאתם חותמים עליו תקין, מהן נקודות היציאה השונות, האם הן כוללות דמי יציאה ושאין סעיף שמאפשר חידוש אוטומטי של החוזה. בדקו שהחברה מבוטחת ושהביטוח תקף גם לנציגות הבניין. 
  • שירותים- יש חברות ניהול בניינים רבות ושונות. על מנת להקל על עצמכם בהתנהלות וודאו שאתם מעסיקים חברת ניהול בניינים שמעניקה את כלל השירותים השונים. 
  • פיקוח- חשוב מאוד לפקח על התנהלותה של חברת הניהול. לשם כך יש למנות נציגות של דיירי הבניין שתפקידם יהיה לוודא ולפקח על העבודה של החברה החיצונית. לפעמים יש טעויות לא מכוונות, לכן על ידי פיקוח תוכלו לשים לב לטעויות ולעדכן את החברה. 
  • דוחות- חברות ניהול בניינים אמורות להתנהל מולכם בשקיפות מלאה. שימו לב שחברת הניהול מוציאה דוחות שנתיים ומציגה לכם אותם באספות הדיירים.

אחת הבעיות המשותפות לבנייני מגורים או משרדים רבים, היא היריבות, שלא לומר העוינות בין שכנים לבין עצמם בבניין. כאשר הדברים אמורים בחיי היום יום, היריבות הזאת איננה אמורה לתת את אותותיה. ואולם ככל שהדברים אמורים בנושא ניהול בניינים – המצב הוא אחר לחלוטין. אחד הדיירים עלול להימנע מלתמוך במועמד לוועד, רק משום שהיריב שלו תומך בו, או להימנע מתמיכה בפעולה כל שהיא, גם אם היא למעשה לטובת הבניין, בדיוק מאותה הסיבה. כשמדובר בבניינים רבי קומות, אבל גם בבניינים קטנים, הפיתרון הוא בדרך כלל העברת הטיפול בבניין לידי חברת ניהול. מה ההבדל בין ניהול בניין באמצעות חברה, לבין ניהול בניין באמצעות הוועד? מהן אמות המידה לקביעת התשלום החודשי או התקופתי לטובת ניהול הבניין? כיצד דואגת חברת הניהול לגביית החובות? בשורות הבאות נעסוק ביתרונות של ניהול בניין באמצעות חברת ניהול לבניין.

ניהול בניינים –  חברת ניהול או ועד

כאמור לעיל, נושא הועד עלול להיות אמוציונאלי ויריבויות ישנות עלולות לטרפד בחירת ועד' חדש לבית, שלא לדבר על פעולות אחרות. אבל מעבר לנושא האישי, בחירה של חברת ניהול בניינים עשויה לשפר את איכות הניהול בבניין, ואף לחסוך כסף. זאת, למרות שחברות ניהול גובות גם דמי ניהול בנוסף לתשלום החודשי לטובת הבניין. עם היתרונות של חברות ניהול ניתן למנות את הזמינות הגבוהה שלהן לטיפול בתקלות פתאומיות, היכולת שלהן להוריד מחירים של ספקי שירות שונים וכן את היכולת שלהן לגבות כספים מהדיירים בצורה מסודרת. כל אלה, בנוסף ליתרון הבולט ביותר של החברות הללו – היכולת להוציא מהכוח אל הפועל תוכניות לשיפורים ושיפוצים נרחבים בבניין המגורים. עצם קיומה של היכולת הזאת, בנוסף להגשת תוכניות ריאליות לביצוע העבודות, כולל תקציבים ותוצאות צפויות, מגדילים מאד את הסיכויים להעביר החלטה מתאימה בקרב הדיירים.

חברות ניהול ואמות מידה לקביעת התשלום החודשי

למעשה, הדיירים בכל בניין קובעים עבור עצמם את רמת התחזוקה הרצויה להם. זאת, באמצעות קביעת התשלום החודשי לחברת ניהול בניינים המנהלת את הנכס שלהם. כיון שכך, עשוי בהחלט להיווצר מצב שבו שני בניינים דומים לחלוטין משלמים דמי תחזוקה חודשיים לחברת הניהול. בבית אחד הדרישות הן גבוהות יותר – ניקיון בכל יום, עבודות תחזוקה יזומות ועבודות גינון פעמיים בחודש. בבניין השני – ניקיון פעם בשבוע, גינון פעם בחודשיים והעדר תחזוקה אלא בעת הצורך. מאליו ברור שבבניין השני, התשלום החודשי יהיה נמוך יותר. חברת הניהול תבצע את העבודה, בהתאם לתקציב שייקבע על ידי הדיירים. ואולם בשני המקרים, החברה תהיה אחראית לגביית התשלומים התקופתיים מהדיירים באופן אוטומטי, באמצעות הוראת קבע או כרטיס אשראי.

אם יש לכם עניין בחברה המבצעת את הניהול עם חברת ניהול מקצועי ואמין, זה המקום הנכון עבורכם. כדאי ליצור קשר כבר כעת ולעשות צעד חשוב לקראת בניין מסודר יותר, נקי ומתוחזק הרבה יותר מבעבר. אנשי השירות שלנו יחזרו אליכם בהקדם ויחד אתכם יתכננו את הטיפולים השונים שהבניין יעבור.

אז מה היה לנו בכתבה:

בלוג
הכפתור האדום

פינוי תכולת דירה

תהליך ההסרה יכול להיות קשה מאוד ומייסר רגשית. הצעד הראשון הוא לוודא שברשותכם כל הכלים הדרושים לעבודה. תצטרכו מכונית או משאית עם נגרר, ארגזים וחומרי

קרא עוד »
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!