תקנון ועד בית

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

היחידה לניהול בניינים

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

לכל בית משותף בישראל חייב להיות ועד בית, וכל ועד בית חייב להתנהל על פי תקנון. דברים אלה נקבעו בחוק המקרקעין, והם חלים על כל המבנים המשותפים בישראל, בין אם הדיירים שלהם מודעים לכך או לא. אז מהו תקנון ועד בית, ואיזה תקנון חל על ועד הבית שלכם אם מעולם לא גיבשתם תקנון כזה בעצמכם? כל התשובות בשורות הבאות.

מהו תקנון ועד בית?

על פי חוק המקרקעין, חייב כל בניין משותף בישראל להיות מיוצג על ידי ועד בית. ועד הבית יכול להתבסס על דיירים נבחרים מהבניין עצמו והוא יכול להתבסס גם על נציג חיצוני הממונה על ידי דיירי הבניין. ועד הבית חייב לפעול על פי מספר תקנות וכללים שהוגדרו בסעיפים 65-71 בחוק המקרקעין, ואחד מהם הוא הכלל של גיבוש תקנון ועד בית.

תקנון ועד הבית הוא למעשה תקנון המפרט את האופן בו ינוהלו היחסים בין הדיירים בבניין, את הזכויות של הדיירים ואת החובות שלהם ביחס לרכוש המשותף בבניין. כל בעלי דירה בבניין הוא בעל הזכויות המלאות על דירתו, ובעל זכויות חלקיות ברכוש המשותף של הבניין. רכוש זה כולל את הלובי, חדר המדרגות, הגג, הגינה ואפילו את הקירות החיצוניים של המבנה. מאחר ומדובר באנשים שונים שלעיתים יכולים להיות מונעים מאינטרסים שונים, חשוב שיהיה קובץ כללים שיקבע את האופן בו יבוצעו הדברים, האופן בו ינוהל הבניין והאופן בו ייפתרו סכסוכים בין השכנים, וזהו בדיוק תקנון ועד בית.

אין לכם תקנון? אין דבר כזה

אחרי שאמרנו את כל זה, ברובם המכריע של הבתים המשותפים בישראל מעולם לא טרחו הדיירים לשבת ולגבש תקנון ועד בית לא מתפקד. אם כך, בהיעדר תקנון מוסכם על הדיירים, מהו התקנון שחל עליהם? ובכן, התוספת הראשונה לחוק המקרקעין כוללת את התקנון המצוי, הלוא הוא תקנון ברירת המחדל שחל על כל הבתים המשותפים בישראל, למעט בתים משותפים שבהם גובש תקנון מוסכם על הדיירים על פי חוק. המשמעות היא, אם כן, שאם לא יבשתם וגיבשתם תקנון מוסכם בין דיירי הבניין, הרי שהתקנון שחל עליכם הוא התקנון המצוי שבחוק המקרקעין.

מהם הכללים המופיעים בתקנון ועד בית?

תקנון ועד בית יכול לכלול כל נושא שהדיירים חושבים שיש להסדיר ביניהם מראש, אך עליו לעמוד במספר תנאים חוקיים. כך למשל, תקנון ועד בית לא יכול לחייב אף דייר לעשות פעולה או לשאת באחריות שהוא אינו מעוניין בה. תקנון ועד בית יכלול בדרך כלל הוראות כדוגמת החובה לכנס אספת דיירים אחת לשנה, גובה מס הוועד ואופן ומועד גבייתו, מספר הדיירים שירכיבו את ועד הבית, האופן בו ועד הבית יכול לקבל החלטות בהסכמת הדיירים, הסמכויות של ועד הבית להשתמש בחשבון הבנק המשותף של הבניין לצורך תשלום לנותני שירותים למיניהם, חובות הטיפול של הוועד בתחזוקת המבנה וכן הלאה. כל אלה מוגדרים למעשה מראש במסגרת התקנון, והופכים להיות מחייבים עבור חברי הוועד ועבור כלל הדיירים בבניין.

במידה ואין בבניין שלכם תקנון מוסכם בין הדיירים, התקנון המצוי הוא התקנון שחל עליכם בדומה למרבית הבתים המשותפים בישראל. בכל מקרה של סכסוך שכנים, של דיירים סרבנים או של פעולות בלתי חוקיות של אחד הדיירים (למשל הצמדת רכוש משותף לדירה פרטית בניגוד לעמדת הדיירים האחרים בבניין), ניתן לפנות למפקח על הבתים המשותפים על סמך הכללים המופיעים בתקנון המצוי שבתוספת הראשונה לחוק המקרקעין. כל טיפול בנושא זה, רצוי שייעשה בליווי עורך דין מקרקעין או חברה המתמחה בניהול בתים משותפים.

תקנון ועד בית

אז מה היה לנו בכתבה:

בלוג
הכפתור האדום

מה זה משכנתא לעסקים?

פשוט מאוד, בכמה מילים, הרי שהרעיון מאחורי משכנתא לעסקים הוא לעזור ליזמים ובעלי עסקים לרכוש נדל"ן, ממש כמו במשכנתא לדירה. ההבדל הוא שהרכישה נועדה לנדל"ן

קרא עוד »
התקשרו עכשיו

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!