המדריך לשיפוץ בניין

הבניין ישן וסובל מדליפות ונזילות? הלובי נראה מיושן? הצבע של הבניין התקלף כבר מזמן? רוצים להרגיש נעים בבניין בו אתם מתגוררים או אולי ברצונכם להעלות את שווי הדירה? אלו הן בהחלט סיבות טובות לשיפוץ הבניין. בין אם אתם בעלי ידע בשיפוץ דירה ובין אם לא, לפניכם כלים אשר יעזרו לכם עם התחלת פרויקט השיפוץ, על מנת להבטיח כי הפרויקט יעבור בצורה בטוחה, חלקה ועל פי התקציב.

עיצוב בניין ישן אשר יהיה מקובל על כל הדיירים הן מבחינת מראה והן מבחינת תקציב – היא משימה לא פשוטה ויש לוודא שאתם מוכנים היטב לתהליך. על ידי תכנון נכון תוכלו להישאר בתקציב אותו רציתם להשקיע. לפניכם מדריך לשיפוץ בניין אשר יעזור לכם להבין את שלבי וסוגי השיפוץ הקיימים.

השלבים הראשונים לשיפוץ הבניין

בתור שכנים לבניין אתם חולקים הרבה אזורים משותפים עם שאר האנשים המתגוררים עמכם בבניין: לובי, מעלית, חדר מדרגות, חניה, גינה ועוד. אם אחד האזורים נפגם או דורש שיפוץ זוהי האחריות המשותפת של כלל הדיירים. מוצגים לפניכם  השלבים להתחלת שיפוץ משותף:

מהם סוגי השיפוצים שניתן לעשות בבניין?

ריכזנו כאן בעבורכם את סוגי השיפוצים האפשריים לבניין משותף. יש לשים לב כי ישנם שני סוגי שיפוצים עיקריים. הסוג הראשון הוא שיפוצים קוסמטיים אשר נועדו לשנות את מראה הבניין והם שיפוצים חיצוניים בלבד. לדוגמה: שיפוץ לובי וחדר מדרגות. השני, שפוצים המכילים תוספות בנייה אשר מטרתם הרחבת מקום מגורים או הוספת שירות חדש לבניין כגון מעלית.

שיפוץ בניין משותף

בחירת מפקח הבניה

פיקוח על אתר הבניה מומלץ בכל פרוייקט בין אם הוא קטן או גדול, כדי לוודא שהעבודה מתבצעת כראוי. מפקח בניה מקצועי ואיכותי יעזור לכם במציאת בעלי המקצוע הטובים ביותר לפרויקט ויעבוד מולם. תפקידו לפקח על אופי ואיכות העבודה, עמידה בלוח הזמנים והיצמדות לתקציב. על מנת לבחור את מפקח הבניה הטוב ביותר מומלץ להיעזר בהמלצות חברים ומשפחה, אל תתפשרו בעניין.

במהלך השיפוץ מפקח הבניה יחסוך מכם את הלחץ והטרחה, יבצע ביקורים באתר הבניה ויהיה מחויב לבצע את עבודת השיפוץ על הצד הטוב ביותר. פיקוח בניה דורש נוכחות מתמדת לכל אורך הפרוייקט ולכן על מפקח הבניה להקדיש זמן לפרויקט שלכם ולעקוב אחרי כל השלבים ההכרחיים להשלמת הפרויקט.

חשוב שלפני שתתחילו בתהליך, תהיה לכם תכנית מאוחדת עם יתר דיירי הבניין בנוגע לאיך תרצו שהבניין יראה לאחר השיפוץ, אותה תוכלו לשתף עם מפקח הבניה. במהלך התהליך תרכיבו יחד עם המפקח לוח זמנים בו הוא יתחייב לעמוד. במהלך בניית הלוח זמנים שימו דגש קודם כל על עבודות אשר מחזקות את בסיס המבנה ומונעות נזילות. חשוב לערב את המפקח בכל הדרישות והחששות שלכם על מנת להימנע מהפתעות לא נעימות .

חשוב להבין שבביצוע פרוייקט המעורר התערבות בצנרת הבניין ובחוטי חשמל יתכן ותצטרכו לתעדף בין הדברים השונים אותם רציתם לבצע מכיוון שהעבודה באזור אחד תשפיע על העבודה באזור השני.

תמ"א 38

תוכנית תמ"א 38, פרוייקט מדיני, לצורך חיזוק מבנים שנבנו לפני שנת 1980 מפני  רעידות אדמה, בסבסוד המדינה. המניע לפרוייקט היה ההבנה כי מבנים שהוקמו לפני שנת 1980 אינם עומדים בתקנים הנדרשים ונמצאים בסיכון התמוטטות במקרה של רעידת אדמה.

המדינה מתמרצת קבלנים לבצע את הפרוייקט המאפשר הרחבת דירות, הוספת מעלית, עיצוב הבניין וחיזוקו, ללא עלות נוספת מצד דיירי הבניין, אשר משדרג ומחזק את מבנה המגורים על ידי הענקת זכויות בנייה מוגדלות, הקמת שתי קומות נוספות של דירות.

פרוייקט תמ"א 38 מאפשר קבלת היתר בנייה ללא צורך בתוכנית שיפוץ מפורטת. קבוצת עידן מורכבת מאנשי מקצוע אשר מתמחים בביצוע פרויקטים מסוג תמ"א 38, אם בחרתם קבוצת עידן – בחרתם לא לתפשר.

הערכת מצב הבניין וייצבו

השלב הראשון בכל פרויקט שיפוץ הוא לקבל הערכה מפורטת של מצב הנכס. חשוב להשקיע במדד מחושב של הנכס אשר ידווח על בעיות כגון: עובש, שרצים ובלאי, על מנת שתדעו מול מה אתם הולכים להתמודד במהלך השיפוץ.

במהלך סיום התכניות יש לוודא כי המבנה אינו פגיע למפגעי מזג האוויר על יד כיסוי פתחי דלתות וחלונות חשופים ואיטום פתחים בגג. ייתכן כי תצטרכו לייצב את הקירות והגג בכדי למנוע קריסה.

חישוב עלויות פרויקט השיפוץ והרכבת התקציב הנכון לכם

חשוב מאוד לחשב ביסודיות את כל עלויות הפרויקט ולבנות תקציב אשר יתאים לכיס של כלל דיירי הבניין על מנת שתוכלו לעקוב אחר הפרוייקט ולא להגיע להוצאות גבוהות יותר מהמצופה. החליטו על כמות הכסף המדויקת אותה אתם מתכננים להשקיע בפרויקט. חשבו את ההוצאות של השיפוץ הבניין מגורים תוך ניסיון התחשבות בכל הגורמים האפשריים.  בכדי לדעת מהם השיפוצים אותם הבניין צריך לעבור מומלץ לבצע הערכה לנכס ביחד עם מפקח הבניה בה תעריכו את השיפוץ הדרוש ואת עלויות השיפוץ. עליכם להיות מציאותיים בנוגע לעבודת השיפוץ אותה אתם יכולים להרשות לעצמכם על מנת שלא תגיעו להוצאות בהם לא תוכלו לעמוד. אם הנכס לא נמצא במצב הראוי למגורים, העדיפות הראשונה שלכם היא להפוך את הנכס למקום בטוח אשר תוכלו לחיות בו בתנאים טובים.

במקרה בו שכרתם מפקח בניה לצורך פיקוח על פרויקט שיפוץ בניין משותף, עליו לספק לכם הצאת מחיר ברורה, אשר תעזור לכם לבנות את תקציב השיפוץ. מומלץ לכלול חריגה מהתקציב של כ- 10%-20%, אשר תכלול חריגות והוצאות בלתי צפויות בפרויקט שיפוץ הבניין.

דרכי התנהלות בזמן השיפוץ:

במהלך השיפוץ נוצר רעש רב ולכלוך אשר מפרים את שגרת היום יום ומקשים עלינו לתפקד. לפניכם מספר דרכים בהם תוכלו להתנהל במהלך השיפוץ, כדי להמעיט את אי הנוחות:

  1. ניתן לבקש ממפקח העבודה כי העבודה לא תתקיים בשעות הערב ושעות המנוחה של הדיירים על מנת לא לפגוע במנוחתם. קביעת שעות עבודה מסוימות מסייעת לשכנים לארגן את יומם .
  2. נא לוודא כי אתר שיפוץ בניין משותף אינו מהווה סכנה בטיחותית לעוברים באזור. נדרשת זהירות רבה על מנת שכלים חדים, קרשים ממוסמרים, ובורות באתר לא יפגעו באדם העובר בסביבה.
  3. מומלץ לשכור עובד ניקיון, אחרי הכל אתם עדיין מתגוררים בבניין ותקופת השיפוצים לא תמיד קצרה, על מנת שינקה את מעברי הכניסה לבניין ואת הלכלוך המצטבר בו ויעניק לכם תחושה נעימה.

וודאו כי האתר בטוח

בטיחות אתר במסגרת שיפוץ בניין מגורים הבניה צריך להיות בראש סדר החשיבות שלכם. על מפקח הבניה לדאוג להפוך את אתר העבודה לבטוח. חשוב שהמפקח יבצע הערכות סיכונים באתר, ויבקר בו כדי לשמור על בטיחות האתר. על מנת להימנע מאסונות ולדאוג לבטיחות העובדים באתר הבנייה יש לוודא כי הקבלן אותו בחרתם מבטח את כל העובדים תחת חסותו. יש להציב שירותים כימיים או בית שימוש באתר ולוודא כי העובדים שותים הרבה, במיוחד בימים חמים, על מנת למנוע התייבשות.

בטיחות כעדיפות גבוהה ברשימה. קבוצת עידן דואגת לשלום העובדים, הדיירים ולכל האנשים אשר לוקחים חלק בפרויקט השיפוץ והבנייה.

פינוי אשפה

במהלך שיפוץ נוצרת אשפה רבה  ולפעמים זה מעודד לעשות סדר וניקיון ולהיפטר מדברים ישנים בבית. במקום לרכז הכל לשקיות זבל גדולות ולזרוק לפח האשפה הגדול של הבניין תוכלו למכור, לתרום ולמחזר חלק מן הדברים.

לסיכום, חשוב לתכנן תכנית שיפוץ מדויקת ולשכור את שירותיהם של מקצוענים בלבד לביצוע פרויקט השיפוץ. אנחנו בקבוצת עידן נשמח להתחיל ולסיים אתכם כל תהליך שיפוץ שתבחרו ונעשה את מירב המאמצים כדי להפוך חזון למציאות. נשמח שתשאירו פרטים באתר ואחד מנציגנו יחזור אליכם במהירות האפשרית.

שיפוץ בניין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *