תשלום ועד בית חוקים


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

הנושא של תשלום ועד בית מכוסה בסעיף בודד בחוק המקרקעין, ומעבר לכך לא קיימים חוקים נוספים העוסקים בנושא. יחד עם זאת, בעניין תשלום ועד בית חוקים הם לאו דווקא הפלטפורמות הרלוונטיות המתאימות ביותר, ואת העניין מכסה בצורה טובה יותר תקנון ועד הבית, ואם אין לכם תקנון מוסכם בין הדיירים, הרי שחל עליכם התקנון המצוי שנמצא בתוספת הראשונה של חוק המקרקעין. מה אומר החוק על נושא תשלום ועד הבית? על כך בשורות הבאות.

מה אומר החוק?

על פי סעיף 58 בחוק המקרקעין, על כל בעל נכס בבית משותף חלה החובה להשתתף בהוצאות האחזקה של הרכוש המשותף בבית משותף. חובה זו חלה על בעל הנכס בלבד והיא אינה נתונה לשיקולו, אם כי בהחלט נתונה לביקורת שלו. המשמעות היא שוועד הבית לא יכול לדרוש כל סכום ככל העולה על רוחו, ואם בעל נכס בבית המשותף מעוניין לקבל הסבר על האופן בו גובש גובה מס ועד הבית, חייב הוועד לספק לו את המידע. כמו כן, בעל נכס יכול להגיש ערר על גובה התשלום, ואם יש בידיו סיבות טובות לכך, גם להגיש תביעה למפקח על הבתים המשותפים.

חובת התשלום היא כאמור של בעלי הנכסים בבית המשותף, ושלהם בלבד. במידה ובעל נכס משכיר את הנכס לשוכר חיצוני, עליו להסדיר את נושא התשלום לוועד הבית במסגרת הסכם השכירות. במידה והשוכר לא משלם את ועד הבית, האחריות עודנה חלה על בעל הדירה בלבד, ולא על השוכר. יחד עם זאת, לזכותו של בעל הנכס עומדת האפשרות לתבוע את השוכר בגין הפרת חוזה השכירות שנחתם ביניהם.

תשלום ועד הבית בתקנון הבית המשותף

נושא תשלום ועד הבית מוסדר בדרך כלל ביתר פירוט במסגרת התקנון של ועד הבית. בתקנון ניתן לקבוע את האופן בו ייקבע גובה התשלום, בעלי הסמכות לקבוע את גובה התשלום ואת הזכות של כל בעל נכס בבית המשותף לקבל את כל המידע הנדרש על מנת לפקח ולבקר את פעולת וועד הבית, לרבות נושא התשלום. בבחינת תשלום ועד בית חוקים הם לאו דווקא המקום בו אפשר למצוא סעד. החוק מגדיר בצורה לקונית את החובה של בעלי הנכסים בבית משותף להשתתף בהוצאות האחזקה של בית משותף, אך לא מעבר לכך. הירידה לפרטים מתבצעת בהתקשרות בין הדיירים ובין עצמם, וזאת במסגרת תקנון הבית המשותף.

מה עושים במקרה של ערעור על גובה מס הוועד?

לכל בעל דירה בבית משותף יש את הזכות לערער על גובה התשלום לוועד הבית, ובלבד שהוא יכול להסביר את מקור הערעור ואת הסיבות לו. תחילה יש לבחון את האפשרות להסדיר את העניין אל מול וועד הבית ואל מול הדיירים האחרים בבניין, אך אם לא מצליח בעל הדירה להגיע להסכמה עם יתר הדיירים, יש לו את היכולת להגיש תביעה לרשם המקרקעין לצורך בחינת גובה מס הוועד. או אז יבחן המפקח על הבתים המשותפים את תביעתו של בעל הדירה, ובהתאם לכך ייתן החלטה בעלת תוקף של פסק דין מחייב עבור כל הצדדים.

בבחינה של גובה התשלום לוועד הבית צריך להשתמש בהיגיון פשוט, ולעיתים בהחלט ניתן לזהות חוסר היגיון בין גובה התשלום ובין אופן השימוש בו. בערעור או התמודדות עם תשלום ועד בית חוקים ישירים העוסקים ספציפית בתחום זה לא ממש קיימים, אך קיים בהחלט מנגנון שלם של רגולציה ברשם המקרקעין, באמצעותו ניתן להתמודד עם כל בעיה בהיבט זה.

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

חברת פינוי פסולת

אם אתם מתמודדים ביום בפעם הראשונה עם שיפוץ בבית או בבניין שבו אתם חיים, ברור מדוע תרצו לעשות את הכול על הצד הטוב ביותר. יחד

קרא עוד »

אודות

אנו מציעים לכם חיסכון כספי בניהול הבניין המשותף לחברתנו ניסיון של 10+ שנים בשליווי בניינים משותפים וחיסכון כספי של עשרות אחוזים. אנו מתמחים בחיסכון עלויות בתחום הביטוח של הבניין המשותף שלכם, עלויות חברת הניהול, חיסכון בעלויות חיטוי מאגרי המים שלכם, חיסכון בעלויות חברת הניקיון, חיסכון בעלויות חברת המעליות ועד . פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

צרו קשר למידע נוסף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!