תקנון מצוי בית משותף


מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

לכל בית משותף בישראל ישנו תקנון המגדיר את תנאי הניהול של הבניין. התקנון יכול להיות תקנון מוסכם המגובש על ידי הדיירים עצמם, בינם ובין עצמם, ואם לא גובש תקנון כזה, על הבניין חל תקנון מצוי בית משותף המצורף בתוספת לחוק המקרקעין. מהו התקנון המצוי? מדוע בכלל נדרש תקנון לבית משותף ומתי הוא נכנס לפעולה? על כך בשורות הבאות.

מהן ההוראות הנכללות בתקנון המצוי לבית משותף?

כאמור, התקנון המצוי חל באופן אוטומטי על כל בית משותף שלא גובש עבורו תקנון מוסכם בין הדיירים. במקרה זה נקבעים החובות, הזכויות והיחסים בין בעלי הדירות והדיירים בבניין בהתאם להוראות תקנון מצוי בית משותף כדלהלן:

  • מינוי ועד בית – מי רשאי להתמנות, כיצד מבוצעת הבחירה
  • ניהול אספות דיירים – מי אחראי על כינוס האספה, מי צריך להיות נוכח, סמכויות
  • אחזקת הרכוש המשותף – כלל הפעולות הנדרשות לצורך אחזקת הרכוש המשותף בבניין או תוספות בניה כמו מרפסות תלויות.
  • תיקונים ברכוש המשותף שיפוץ בניין– אילו תיקונים נדרשים להתבצע בצורה משותפת וחובות הדיירים בעניין
  • שיעור השתתפות של כל דייר בהוצאות הרכוש המשותף
  • ניהול חשבון בנק

כפי שניתן לראות מדובר בהוראות בסיסיות למדי, אם כי עבור מרבית הבניינים מכסות הוראות אלה את כל צרכי הבניין. ישנם בניינים בהם מועסקים גם עובדים קבועים, ועבורם יש לנהל תנאים סוציאליים ויחסי עובד מעביד. ישנם בניינים בהם מותקנות מערכות מורכבות המשותפות לכלל הדיירים וישנם בניינים בהם פשוט פועלים דיירים מסוימים בצורה שמקשה על יתר הדיירים. בכל המקרים הללו, אמור התקנון להסדיר את העניינים בין הדיירים ובינם ובין הרכוש המשותף.

מהו תקנון מצוי מוסכם?

כאמור, תקנון מצוי בית משותף הוא התקנון שנקבע על ידי המחוקק כברירת המחדל לכל הבתים המשותפים. במקרה בו הדיירים מעוניינים בכך, באפשרותם לגבש תקנון מוסכם ביניהם, ובמקרה כזה עולה התקנון המוסכם על הוראות התקנון המצוי, וזאת בכפוף לכך שהתקנון המוסכם אינו פוגע בזכויותיהם של בעלי הדירות והדיירים בבניין, שהוא אינו קובע להם חובות או תשלומים ללא הסכמתם או מבלי שהם קבועים בחוק ושהוא אינו כולל הצמדה של חלק מהרכוש המשותף לדירה מסוימת בבניין, אלא אם ישנה הסכמה לכך מצד כלל בעלי הדירות בבניין.

הפרת תקנון

במקרה שתנאי התקנון הופרו, יכול כל דייר להגיש תביעה למפקח על רישום המקרקעין במשרד המשפטים, וזה יבחן את הדברים וייתן את החלטתו בתוך פרק זמן של שבועות בודדים. החלטה זו היא בעלת תוקף של פסק דין ומחייבת את הצדדים.

בכל מקרה בו קיים חשש להפרת זכויות הדיירים או להפעלת לחץ או כוח בלתי סביר עליהם לצורך השגת מטרות שהם אינם מסכימים איתן, יכולים הדיירים לפנות לרשויות על בסיס הוראות תקנון בית משותף בבקשה להכריע בסוגיה העומדת לפתחם ולהבטיח את זכויותיהם המעוגנות בחוק.

תקנון מצוי בית משותף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

איתור נזילות

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה נזילה בבית יכולה להסב נזק מהותי מאוד למבנה עצמו ואי

קרא עוד »

דלתות ברזל כמה עולה

  מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! שם טלפון אזור שליחה אם אתם חושבים על דלתות ברזל לבית שלכם, חשוב מאוד

קרא עוד »

אודות

אנו מציעים לכם חיסכון כספי בניהול הבניין המשותף לחברתנו ניסיון של 10+ שנים בשליווי בניינים משותפים וחיסכון כספי של עשרות אחוזים. אנו מתמחים בחיסכון עלויות בתחום הביטוח של הבניין המשותף שלכם, עלויות חברת הניהול, חיסכון בעלויות חיטוי מאגרי המים שלכם, חיסכון בעלויות חברת הניקיון, חיסכון בעלויות חברת המעליות ועד . פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

צרו קשר למידע נוסף

מחפשים חברת אחזקות וניהול מבנים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

Open chat
אנחנו זמינים גם בוואטסאפ